Przy pogryzieniu ZRM zachował się właściwie
„Działania zespołu ratownictwa medycznego były odpowiednie i zgodne z obowiązującymi standardami i dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentki” - pisze Ewelina Anna Potaś, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łomży po publikacji w sprawie pogryzienia w Nowogrodzie.
Pełna treść stanowiska WSPR w Łomży:
W związku z opublikowanym artykułem dotyczącym incydentu pogryzienia przez psy mieszkanki Nowogrodu chciałabym sprostować pewne kwestie dotyczące działań zespołu ratownictwa medycznego. Zgodnie z naszymi ustaleniami to kierownik zespołu ratownictwa medycznego po ocenie sytuacji zdrowotnej zgłosił do dyspozytorni medycznej potrzebę zadysponowania zespołu, a nie sama poszkodowana, ani świadkowie zdarzenia.
Zespół ratownictwa medycznego po ocenie stanu pacjentki i ocenie obrażeń podjął odpowiednie działania ratunkowe. Zostały zabezpieczone obrażenia, pacjentka otrzymała lek przeciwbólowy, a następnie została przewieziona do SOR.
Należy podkreślić, że artykuł jest poparty opinią czytelniczki portalu 4lomza.pl, która nie była na miejscu zdarzenia.
Pragnę jasno zaznaczyć, że działania zespołu ratownictwa medycznego były odpowiednie i zgodne z obowiązującymi standardami i dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentki.
Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, a podejmowane działania dostosowane do potrzeb i stanu pacjenta.
Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego zazwyczaj dokonuje osoba poszkodowana, osoby będące na miejscu zdarzenia lub osoby świadczące pomoc poszkodowanemu. W sytuacjach nagłych takich jak incydenty zdrowotne, czy wypadki numer alarmowy 112 lub 999 są sposobem kontaktu ze służbami ratowniczymi. Po otrzymaniu wezwania dyspozytor medyczny podejmuje decyzję dotyczącą rodzaju interwencji oraz kieruje odpowiedni zespół na miejsce zdarzenia.
Z poważaniem
Ewelina Anna Potaś
Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łomży