Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Korupcjogenne zjawiska w podlaskich urzędach

Urzędnicy administracji geodezyjno - kartograficznej i architektonicznej - budowlanej nagminnie łączą pracę w tego typu instytucjach z prowadzeniem usług w zakresie związanym z ich pracą zawodową. To może sprzyjać korupcji - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Izba stwierdziła liczne nieprawidłowości między innymi w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, starostwie w Suwałkach oraz w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Łomży.

Najwięcej zastrzeżeń jest do pracy białostockiego Urzędu Miejskiego. Na przykład naczelnik Wydziału Architektury wydał decyzję w sprawie cesji pozwolenia na budowę, przy czym osobiście sporządził projekt tego budynku. Ponadto kontrola wykazała, że w ponad 50-ciu przypadkach pracownicy tego urzędu uczestniczyli w postępowaniach, w których wykorzystywana była dokumentacja sporządzona przez nich samych lub członków ich rodzin. Członkowie rodzin pracowników wydziału geodezji i kartografii zgłosili (łącznie) do miejskiego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w 2002 roku ponad 16 procent wszystkich zgłoszonych prac. Natomiast do października ubiegłego roku ich prace stanowiły już ponad 18-cie procent. Działalność usługową w zakresie wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie prowadzili członkowie rodzin 10 pracowników wydziałów Urzędu Miejskiego w Białymstoku: architektury, planowania i zagospodarowania przestrzennego, w tym małżonka naczelnika wydziału architektury i syn naczelnika wydziału planowania, którzy nie posiadali wymaganych uprawnień zawodowych. Nieprawidłowości wykryto też w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej. Spośród 14-tu pracowników posiadających uprawnienia 8 osób prowadziło odpłatną działalność usługową, w tym 4 osoby na zlecenie sądów wykonywało czynności biegłego sądowego. Zatrudniona na stanowisku inspektora wojewódzkiego pracownica brała udział w realizacji wszystkich zleceń na usługi w dziedzinie geodezji przyjmowanych przez firmę jej męża. Podpisała prawie 40 prac geodezyjno-kartograficznych zrealizowanych w Białymstoku i powiecie białostockim. W Starostwie Powiatowym w Suwałkach kierownik referatu budownictwa wykonywał projekty techniczne i sporządzał dokumentacje inwentaryzacyjne obiektów. Wcześniej jednak oświadczył, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Także w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowalanego w Łomży jeden z pracowników prowadził własną działalność gospodarczą związaną z projektowaniem budynków. Ustalenia kontroli NIK w zakresie łączenia zatrudnienia w wybranych urzędach administracji publicznej z wykonywaniem działalności usługowej jednoznacznie wskazują na występowanie w tych urzędach sytuacji korupcjogennych, wynikających z faktu łączenia zatrudnienia z działalnością usługową, pozostającą w związku z obowiązkami służbowymi. Głównymi przyczynami nieprawidłowości, stwierdzonych w zakresie objętym kontrolą, było nieprzestrzeganie przez pracowników ustawowych zakazów oraz brak skutecznego nadzoru i kontroli w tym zakresie ze strony kierowników urzędów.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę