Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Od marca emeryci i renciści otrzymają waloryzację świadczeń

Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowych zostaną zwaloryzowane. Podwyżka przeprowadzana będzie z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 procent.

ZUS przeprowadza co roku podwyżkę wypłacanych świadczeń długoterminowych. W tym roku waloryzacja będzie tylko procentowa. Wskaźnik waloryzacji  emerytur i rent wynosi 112,12 procent i została opublikowana 13 lutego w Monitorze Polskim w  komunikacie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

- W wyniku waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej, renty socjalnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 192,52 zł do kwoty 1780,96 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r. wyniesie  1335,72 zł. O 261,53 zł podniesiona zostanie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego do 2 419,33 zł. Wyższe będzie   również świadczenia honorowego dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutego br. Od 1 marca dodatkowa gratyfikacja dla tych seniorów wynosić będzie 6 246,13 zł – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wraz ze wzrostem długoterminowych świadczeń podstawowych zwaloryzowane zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Podwyżka dotyczy między innymi dodatku pielęgnacyjny czy dodatek dla sieroty zupełnej, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne. I tak świadczenie przedemerytalne wyniesie 1 794,70 zł brutto, dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny wyniesie 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i niezdolnego do samodzielnej egzystencji 495,11 zł, a ryczałt energetyczny 299,82 zł. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku.

Waloryzacja zawsze bez wniosku, ale z decyzją
W sprawie waloryzacji nie trzeba składać żadnego wniosków. Odbywa się ona z urzędu dla wszystkich uprawnionych. Informację dotyczącą wysokości waloryzacji będzie można  sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. -  Każdy emeryt i rencista otrzyma również decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. W decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji. Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, zawiera ona również informację o wysokości tego dodatku – wyjaśnia  rzeczniczka. 

źródło: ZUS

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę