Bezpłatna pomoc prawnika i psychologa w OPPP Łomża
- Najczęściej przychodzą ludzie, którzy są pokrzywdzeni przemocą w rodzinie, ale zgłaszane mamy też inne sprawy: oszustwa, skutki wypadku komunikacyjnego, niepłacenie alimentów – mówi osoba I kontaktu Mirosława Kluczek z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łomży. Jedni z porady korzystają raz, inni przychodzą wiele razy, np. gdy toczy się postępowanie w prokuraturze lub w sądzie i trzeba formułować pisma procesowe. Często to ludzie, którzy nie wiedzą, co zrobić, i po to w Ośrodku jest prawnik. Czasami nie radzą sobie z trudną sytuacją i potrzebują psychologa.
W sytuacjach przemocy dominują konflikty małżeńskie albo partnerskie, zwykle mające podłoże w chorobie alkoholowej. Uzależnienie od alkoholu często prowadzi do jego nadużywania i skutkuje stosowaniem przemocy fizycznej. Zdarzają się sytuacje przemocy dzieci nad matką lub ojcem. W 2023 r. do Ośrodka w Łomży zgłosiło się ponad 200 osób, w tym niektóre wielokrotnie. Najczęściej zgłaszają się matki z dziećmi, wobec których była stosowana przemoc, a sporadycznie same dzieci.
Pomóżmy bezradne i pokrzywdzonym
Trwa ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. - Ten czas przypomina nam wszystkim, jak ważna jest szybka pomoc i reakcja na ludzką krzywdę – wyjaśnia doradca ds. osób pokrzywdzonych Mirosława Kluczek. Pomocy udziela Ośrodek w Łomży i lokalne punkty pomocy w: Grajewie (MOPS ul. Strażacka 6), Zambrowie (Stowarzyszenie Abstynenta Ostoja ul. Fabryczna 3) i Wysokiem Mazowieckiem ( PCPR ul. Mickiewicza 1). Ośrodek w Łomży czynny jest od poniedziałku do soboty, a lokalne punkty pełnią dyżury dwa razy w tygodniu. Pomoc oferujemy bezpośrednio i bezpłatnie, w tym porady prawne i pomoc psychologiczną. Organizujemy mediacje i porady zawodowe. Mamy możliwość przyznania rekompensat materialnych, łagodzących skutki krzywdy (po potwierdzeniu złożenia zawiadomienia o przestępstwie lub otrzymaniu dokumentów o postępowaniu w prokuraturze, sądzie czy o wyroku).
Wiemy, że w lokalnych społecznościach są osoby bezradne, pokrzywdzone, którym można i trzeba pomóc, a które nie są świadome, że z takiej pomocy mogą skorzystać u nas. Pomóżmy im razem.
Podajemy numery telefonów do osób pierwszego kontaktu: ŁOMŻA 884 657 604; GRAJEWO, 518 595 672; ZAMBRÓW 518 595 707; WYSOKIE MAZOWIECKIE 518 595 676. Ośrodek Pomocy w Łomży mieści się przy ulicy Wojska Polskiego 42 A (przy skrzyżowaniu z ukl. Generała Sikorskiego), gdzie doradca pełni dyżury w: poniedziałek godz. 13. - 20.; wt., śr., czw., pt. godz. 9. - 16.; sobota godz. 8. - 13.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146