Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bezpłatna pomoc prawnika i psychologa w OPPP Łomża

Główne zdjęcie
Mirosława Kluczek

- Najczęściej przychodzą ludzie, którzy są pokrzywdzeni przemocą w rodzinie, ale zgłaszane mamy też inne sprawy: oszustwa, skutki wypadku komunikacyjnego, niepłacenie alimentów – mówi osoba I kontaktu Mirosława Kluczek z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łomży. Jedni z porady korzystają raz, inni przychodzą wiele razy, np. gdy toczy się postępowanie w prokuraturze lub w sądzie i trzeba formułować pisma procesowe. Często to ludzie, którzy nie wiedzą, co zrobić, i po to w Ośrodku jest prawnik. Czasami nie radzą sobie z trudną sytuacją i potrzebują psychologa.

W sytuacjach przemocy dominują konflikty małżeńskie albo partnerskie, zwykle mające podłoże w chorobie alkoholowej. Uzależnienie od alkoholu często prowadzi  do jego nadużywania i skutkuje stosowaniem przemocy fizycznej. Zdarzają się sytuacje przemocy dzieci nad matką lub ojcem. W 2023 r. do Ośrodka w Łomży zgłosiło się ponad 200 osób, w tym niektóre wielokrotnie. Najczęściej zgłaszają się matki z dziećmi, wobec których była stosowana przemoc, a sporadycznie same dzieci.

Pomóżmy bezradne i pokrzywdzonym

Trwa ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym  Przestępstwem. - Ten czas przypomina nam wszystkim, jak ważna jest szybka  pomoc i reakcja na ludzką krzywdę – wyjaśnia doradca ds. osób pokrzywdzonych Mirosława Kluczek. Pomocy udziela Ośrodek w Łomży i lokalne punkty pomocy w: Grajewie (MOPS ul. Strażacka 6), Zambrowie (Stowarzyszenie Abstynenta Ostoja ul. Fabryczna 3) i Wysokiem Mazowieckiem ( PCPR ul. Mickiewicza 1). Ośrodek w Łomży czynny jest od poniedziałku do soboty, a lokalne punkty pełnią dyżury dwa razy w tygodniu. Pomoc oferujemy bezpośrednio i bezpłatnie, w tym porady prawne i pomoc psychologiczną. Organizujemy mediacje i porady zawodowe. Mamy możliwość przyznania rekompensat materialnych, łagodzących skutki krzywdy (po potwierdzeniu złożenia zawiadomienia o przestępstwie lub otrzymaniu dokumentów o postępowaniu w prokuraturze, sądzie czy o wyroku).  

Wiemy, że w lokalnych społecznościach są osoby bezradne, pokrzywdzone, którym można i trzeba pomóc, a które nie są świadome, że z takiej pomocy mogą skorzystać u nas. Pomóżmy im razem.

Podajemy numery telefonów do osób pierwszego kontaktu: ŁOMŻA  884  657  604;  GRAJEWO, 518  595  672;  ZAMBRÓW 518  595  707;  WYSOKIE MAZOWIECKIE 518  595  676. Ośrodek Pomocy w Łomży mieści się przy ulicy Wojska Polskiego 42 A (przy skrzyżowaniu z ukl. Generała Sikorskiego), gdzie doradca pełni dyżury w: poniedziałek godz. 13. - 20.; wt., śr., czw., pt. godz. 9. - 16.; sobota godz. 8. - 13.   

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę