Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Prawnik, psycholog i mediator pomagają pokrzywdzonym

- Mamy dobrych specjalistów, którzy bezpłatnie udzielą pomocy prawnej, psychologicznej, pomocy mediatora i doradcy zawodowego - zachęca Mirosława Kluczek, doradca ds. osób pokrzywdzonych w Ośrodku w Łomży (tel. 884 657 604). - Do korzystania z pomocy, po umówieniu wizyty, nie jest konieczne udokumentowanie faktu pokrzywdzenia: przez policję, prokuraturę, wyrok sądu. Może to być pierwszy kontakt w trudnej dla pokrzywdzonego sprawie. Ponad 1000 osób skorzystało przez 3 lata z pomocy, najczęściej w sprawach przemocy w rodzinie: psychicznej, fizycznej, ekonomicznej.

W większości o pomoc prosiły kobiety, często matki z dziećmi, ale zdarzało się, że pokrzywdzeni w różny sposób byli także mężczyźni. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łomży działa od 5 lat i mieści się w budynku Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy przy ul. Wojska Polskiego 113. - Zachęcam do kontaktowania się z nami, żeby ludzie pokrzywdzeni nie czuli się osamotnieni, żeby nie pozostawali zamknięci w domu z poczuciem bezradności. Jeżeli zajdzie potrzeba, zorganizujemy też pomoc tłumacza języka obcego bądź migowego, który wesprze osobę pokrzywdzoną podczas rozmowy z prawnikiem lub psychologiem. Przekonaliśmy się nieraz w Ośrodku, że ludziom potrzebne jest dobre słowo, możliwość wyżalenia się i otrzymania porady. Na przykład, małżonkowie albo partnerzy, którzy na co dzień skakaliby sobie do oczu, nabierają w  obecności mediatora dystansu, gdyż specjalista pilnuje, żeby każda strona mogła się wypowiedzieć. Mediacje w roku 2020 okazały się 100-procentowo skuteczne, ponieważ zakończyły się zawarciem ugody. Dotyczyły najczęściej konfliktów i sporów w rodzinie, na przykład, o opiekę nad dzieckiem. Prawnicy Ośrodka pomagają w przygotowaniu dokumentów procesowych, ale nie mogą wystąpić w roli obrońcy na rozprawie przed sądem. Wśród zgłaszanych spraw zdarzały się rozmaite oszustwa: na wnuczka, policjanta, pracownika banku. Zgłaszali się również ludzie, oszukiwani na prezentacji urządzeń, kiedy okazywało się, że obdarowani "prezentami" podpisywali kredyt na zakup garnków.

Pomoc finansowa dla pokrzywdzonych
Ośrodek w Łomży może indywidualnie udzielić wsparcia finansowego lub rekompensaty. W takich przypadkach konieczne jest udokumentowanie pokrzywdzenia przestępstwem, np. potwierdzenie o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie, wezwań na przesłuchania, wyroków sądu. W ten sposób można uzyskać dofinansowanie do kosztów świadczeń zdrowotnych, zakupu żywności, odzieży czy środków czystości. Pokrzywdzeni mogą się starać, np. o dofinansowanie czynszu, części kosztów edukacji jak kursy zawodowe i szkolenia z prawa jazdy, opieki żłobkowej, wyjazdu na wypoczynek dla dzieci, pokrywanie kosztów zakupu urządzeń i wyposażenia.
- Każdy taki przypadek, dotyczący udzielenia wsparcia finansowego, rozpatrywany jest indywidualnie - informuje Mirosława Kluczek.

Telefony do doradców w Łomżyńskiem
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łomży powstał dzięki staraniom Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat w Suwałkach, współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości. W poniedziałek czynny jest od godz. 12. do 20., zaś od wtorku do piątku działa w godzinach 9.-16. Na pomoc i poradę można liczyć także w sobotę od godz. 8. do 12. Telefoniczna Poradnia dla Pokrzywdzonych Przestępstwem czynna jest całą dobę pod numerem: 884  657  604.

Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Piątnicy – tel. 518 595 704; Kolnie - tel. 518 595 708; Zambrowie - tel. 518 595 707; Grajewie tel. - 518 595 672 i Wysokiem Mazowieckiem – tel. 518 595 676. Doradcy mają dyżury w różne dni przez 4 godziny w tygodniu.

- Zapraszamy wszystkie osoby, które zostały pokrzywdzone przestępstwem i członków ich rodzin, a także świadków i osoby najbliższe do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, materialnej, rzeczowej i wolontarystycznej naszego Ośrodka - zachęca doradca Mirosława Kluczek i przypomina, że w dniach 22.-28. lutego trwa, koordynowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ośrodek w Łomży oraz lokalne punkty pomagają przez cały rok. Nie ma rejonizacji: każdy może korzystać w miejscu, które sam wybierze.

Mirosław R. Derewońko

 

Ośrodek pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę