Ośrodek pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w Łomży
- Nie każdy ma tyle odwagi, żeby pójść ze swoją bolesną sprawą na policję czy do prokuratury... – mówi Aneta Bernatowicz z Centrum Aktywności Społecznej w Suwałkach, które prowadzić będzie, tak jak rok temu w MOPS, ośrodek pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w Łomży, z którego usług w 2016 r. skorzystały 173 osoby, niektóre raz lub kilka razy, inne 10. - Byłam zaskoczona, że w Łomży trzy razy więcej kobiet niż w Suwałkach bije swoich mężów, znęca się nad nimi fizycznie i psychicznie. Prowadzimy wiele spraw: od gróźb, nękania i alimentów po wypadki komunikacyjne. W Łomży ośrodek PPP działa przy Wojska Polskiego 113, na 2. piętrze „Staszicówki”, gdzie osobą pierwszego kontaktu jest Mirosława Kluczek, pedagog i była wiceprezydent Łomży (2010 – 2014).
- Do tej pory były dyżury prawnika i psychologa, a od tego roku jest osoba pierwszego kontaktu – opowiada z uśmiechem Mirosława Kluczek w gabinecie z biurkiem i kameralnym stolikiem, przy którym stoi wygodna kanapa i krzesło, gdzie przychodzą interesanci. Od początku lutego było ich około 20, czasami po dwa, trzy razy. - Niektórzy przychodzą osobiście, niektórzy wpierw dzwonią, ale przyjść do nas może każdy z każdym problemem, nie wybieramy docelowej grupy społecznej czy wiekowej. Na razie dominują zatargi sąsiedzkie o ziemię i przemoc domowa. Wbrew pozorom, nie tylko mężczyzn wobec kobiet, ale i odwrotnie. Sporo jest też spraw rozwodowych i o kontakt z dziećmi, gdy rodzice żyją w separacji. Mam nadzieję, że informacja o zaistnieniu ośrodka pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w nowym miejscu i nasza działalność się rozkręci. Informowałam o godzinach przyjmowania potrzebujących porady i wsparcia, m.in., w wydziale Urzędu Miejskiego do spraw społecznych i starostwie, ZUS i na komendzie policji, mailami w urzędach gmin: Zbójna, Nowogród, Miastkowo, Wizna, Jedwabne, Stawiski, Śniadowo, Piątnica. Ludzie, przede wszystkim, pytają o prawników. Jednak widać, że przez ostanie lata zmniejszyła się presja społeczna i nie boją się szukać porady u psychologa. To widoczne zwłaszcza wśród ludzi młodszych, mniej odpornych. Wieczna pogoń za pracą i pieniędzmi powoduje, że nie mają czasu dla bliskich i rodzina się sypie...
Bezpłatne porady prawnika i psychologa
Mirosława Kluczek zwraca uwagę na fakt, że ośrodkiem PPP zainteresowali się ludzie z pobliskich miejscowości, gdyż znajduje się poza terenem ich zamieszkania; niejeden nie chce być kojarzony z szukaniem pomocy, gdyż przytłacza go presja opinii otoczenia. - Ustalam terminy spotkań z radcą prawnym i psychologiem, sprawdzam, na ile możliwe jest udzielenie wsparcia finansowego, na co muszą być dokumenty z prokuratury czy wyroki sądowe – opisuje działania doradczyni z Łomży.
Suwalskie Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej w minionym roku poprowadziło w województwie podlaskim 9 ośrodków PPP, dzięki 730 tys. zł, uzyskanym w konkursie Ministerstwa Sprawiedliwości. Na rok 2017 z konkursu MS stowarzyszenie dostało dotację ok. 580 tys. zł, więc stworzyło ośrodki PPP w: Suwałkach, Białymstoku i Łomży. Łącznie w Podlaskiem skorzystało z porad około 1200 osób, niektóre po kilka, a inni po kilkanaście razy. Związane jest to z poznaniem przez prawników materii spraw, przygotowywaniem pism procesowych i wniosków dowodowych. - Pokrzywdzony przestępstwem może być każdy, dlatego ważne jest, żeby każdy mógł nieodpłatnie otrzymać poradę i pomoc – uzasadnia prezes i założyciel 15 lat temu CAS dr Jarosław Ruszewski, radca prawny, wykładowca. - Ważne, że ośrodki PPP mają umożliwić rozwiązanie problemów osób pokrzywdzonych w rozumieniu prawa karnego, takie, które złożyły zawiadomienie na policji lub w prokuraturze, kiedy jeszcze trwa postępowanie sądowe lub dysponujące dokumentacją i wyrokami.
Powoduje to, że ośrodki PPP w niewielkim stopniu będą mogły pomóc, na przykład, w sprawach cywilnych, egzekucyjnych czy z zakresu pomocy społecznej. Doradca Mirosława Kluczek jednak wyjaśnia, że są sprawy „zazębiające się”, między innymi, wtedy gdy staliśmy się ofiarą wypadku i mamy połamane kości, a trzeba pieniędzy na leczenie i rehabilitację. W tym ośrodek PPP pomoże.
Ośrodek PPP działa w Zespole Szkół im. Staszica: wejście bramą z prawej strony i od podwórza 2. drzwi w lewo (pon. w godz. 13. - 20., od wtorku do piątku 9. - 16., w sobotę 8. - 12. Tel. 884 657 604). Możliwe są również mediacje, tłumacz migowy i jęz. angielskiego, pomoc wolontarystyczna.
Mirosław R. Derewońko