Handlowali narkotykami i wpadli
Łomżyńscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, przy których znaleźli znaczne ilości środków odurzających. Sprawa ma charakter rozwojowy, więc nie wszystko ujawniono.
Łomżyńscy kryminalni ustalili, że dwóch młodych mieszkańców powiatu łomżyńskiego może posiadać znaczne ilości środków odurzających. Działania operacyjne pozwoliły policjantom ustalić pojazd, którym się poruszają oraz trasę. Do zatrzymania doszło na początku roku na terenie gminy Łomża, ale ze względu na dobro toczącego się śledztwa dopiero dziś poinformowano o tym opinię publiczną.
Podczas zatrzymania kierujący starał się ominąć radiowóz i prawie doprowadził do kolizji z interweniującymi policjantami – czytamy w komunikacie. Zdenerwowani młodzi ludzie tłumaczyli później, że sygnały świetlne i dźwiękowe ignorowali ponieważ myśleli, że ktoś podszywa się pod policję i chce ich pobić.
Z policyjnego komunikatu wynika, że uutem jechało dwóch mężczyzn. Przy 21-latku policjanci ujawnili 100 gramów kryształu, a przy 24-latku ponad 2 gramy kryształu. Badania narkotesterami wykazały, że łącznie było to ponad 102 gramy klefedronu.
Ponadto zabezpieczono przy nich około 3 tysiące złotych, które zdaniem policjantów mogły pochodzić z przestępstwa. Z ustaleń bowiem mundurowych wynika, że obaj mężczyźni udzielali narkotyki innym osobom.
Mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie i usłyszeli już zarzuty posiadania znacznej ilości środków odurzających oraz udzielanie ich innym osobom.
Za to przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci nie wykluczają rozszerzenia zarzutów, bo sprawa ma charakter rozwojowy.
Substancje chemiczne z grupy katynonów pojawiły się kilka lat temu w Europie jako legalne wówczas dopalacze. Po zdelegalizowaniu tych substancji, katynony zostały wciągnięte na listę substancji nielegalnych, jako silnie uzależniające narkotyki.
Najpopularniejszym katynonem jest mefedron (4-MMC), i podobnie jak metafedron (3-MMC ), klefedron (4-CMC), klofedron (3-CMC), jest to swego rodzaju zamiennik ecstazy/MDMA, ewentualnie amfetaminy. Środki te mają synergiczne działanie, co oznacza, że ich spożycie (najczęściej są wciągane nosem) m.in. silnie pobudza, ale także chwilowo wzmacnia otwartość emocjonalną.
Osoby po wpływem mefedronu (i innych katynonów) mają przyśpieszony oddech, szybsze bicie serca, podwyższoną temperaturę, rozszerzone źrenice, nadmiernie się pocą. W momencie przedawkowania pojawiają się trudności z oddychaniem, stany lękowe, zaburzenia snu, paranoja, a nawet powiązany z podwyższonym ciśnieniem udar. Wymienione zagrożenia wzmacnia, co niestety często się zdarza, przyjmowany w trakcie zażywania tych środków, alkohol.
Katynony, w sytuacji regularnego zażywania ,mogą być wyzwalaczem nieodwracalnych zaburzeń psychicznych.
Mefedron i jemu podobne środki, sprzedawany jest w postaci półprzeźroczystych kryształków, które są często zmielone na proszek. Mogą być także sprzedawane w formie tabletek.
Źródło: Policja