Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

Docieplenia domów - co warto wiedzieć?

Jesteś właścicielem domu i martwią Cię wysokie rachunki za ogrzewanie? Zastanawiasz się, co można z tym zrobić? Jedną z opcji może być skorzystanie z usług pod nazwą docieplenia domów, które z roku na rok zyskują na popularności. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, na czym polega ocieplenie domu, jakie są jego korzyści, z jakich składa się etapów. Rozwiejemy również mity związane z tym tematem. Zapraszamy do lektury.

Jakie są kluczowe korzyści z docieplenia domów?

Docieplenie domów ma szereg zalet, zarówno dla właścicieli budynków, jak i dla środowiska. Oto 4 z nich:

- oszczędność energii i pieniędzy - profesjonalne docieplanie budynków przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. W zależności od wielkości i nasłonecznienia domu mogą one spaść o nawet 30-50%.
- komfort termiczny niezależnie od warunków atmosferycznych - docieplenie domów chroni zarówno od zimna, jak i upałów ułatwiając utrzymanie optymalnej temperaturę wewnątrz,
- ochrona budynku i elewacji - podczas ocieplania ścian zewnętrznych zabezpieczamy budynek przed zawilgoceniem, pękaniem, pleśnią. Docieplenie domów poprawia też wygląd elewacji.
- ochrona środowiska i klimatu - wykonanie ocieplania budynku przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, które powstają podczas spalania paliw do ogrzewania. Wspieramy tym samym walkę ze zmianami klimatu i smogiem. Więcej o zaletach dowiesz się ze strony: https://gottersfeld.pl/docieplenia/

Z jakich etapów składa się docieplanie budynków?

Termomodernizacja, do której zaliczamy docieplenia budynku jest procesem, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonania. Oto główne etapy, które się na nią składają:

- ocena stanu budynku, która pozwoli wykryć ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W ramach oceny można też wykonać audyt energetyczny, który wskaże nam, gdzie i jakie są straty ciepła oraz jakie materiały i techniki docieplenia sprawdzą się najlepiej.
- wybór materiałów do docieplenia - najczęściej stosowanymi są styropian i wełna mineralna, które mają dobre właściwości izolacyjne, są lekkie i łatwe w montażu. Inne opcje to np. polistyren ekstrudowany, pianka poliuretanowa czy włókna celulozowe. Kluczowe jest, aby dany materiał izolacyjny posiadał deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła.
- wykonanie prac – na które składają się: przygotowanie podłoża, nałożenie lub przymocowanie materiału izolacyjnego, zabezpieczenie go warstwą zbrojoną i tynkiem, a także wykończenie elewacji,
- zakończenie i odbiór prac dociepleniowych - całość powinna kończyć się odbiorem technicznym i formalnym.

Rozwiewamy 3 mity, które towarzyszą usłudze docieplania

Docieplanie domów nie jest nowością, ale jak to często bywa, na temat wielu usług panuje szereg nie do końca sprawdzonych opinii, które wprowadzają w błąd lub zniechęcają do podjęcia działania. W przypadku ocieplania w domu jednorodzinnym są to najczęściej opinie typu:

- wykonanie ocieplenia domu jest drogie i nieopłacalne,
- docieplenie ogranicza przepływ powietrza i powoduje wilgoć i pleśń,
- docieplenie jest trudne i trwa tygodniami, co prowadzi do bałaganu na działce przez wiele miesięcy.

Żadna z tych opinii nie jest prawdziwa, o ile ocieplanie zostaje prawidłowo wykonane.

Ulga termomodernizacyjna, czyli jak obniżyć koszty docieplania?

O wiele lepiej odnieść się do pytania: ile kosztuje ocieplenie domu. Nie ma co ukrywać, docieplenia budynków to inwestycja, która wymaga sporego nakładu finansowego, ale można ją zrealizować taniej, korzystając z dostępnych form wsparcia. Jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć od podatku dochodowego część kosztów poniesionych na poprawę efektywności energetycznej budynku, w tym na docieplenie. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://gottersfeld.pl/pozyskiwanie-dotacji/

Ocieplanie budynku to również dobry moment, aby zastanowić się nad założeniem w domu klimatyzacji. Więcej na ten temat na stronie https://gottersfeld.pl/klimatyzacje/. W ten sposób w tym samym czasie można zapewnić sobie komfort cieplny na zimę i chłodne powietrze latem. Klimatyzacja w domu sprawdzi się szczególnie w rodzinach, w których są małe dzieci lub osoby w podeszłym wieku. To im upały dokuczają najbardziej.

Podsumowanie

Wysokie koszty ogrzewania sprawiają, że docieplenie domu wydaje się wręcz konieczne, jeśli nie chcemy oddawać dużej części naszych zarobków na rachunki. Oczywiście należy pamiętać, że termoizolacja to inwestycja, która zwróci się po latach. W międzyczasie jednak podniesie się komfort życia i wzrośnie wartość naszej nieruchomości. Niskie rachunki to jedna z podstawowych kwestii, które interesują potencjalnych nabywców.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę