O bezpieczeństwie w ROADPOL Safety Days
- Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego i każdy z nas ma wpływ na to bezpieczeństwo – mówiła nadkomisarz Anna Mandziuk, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łomży. Spotkanie z młodzieżą to jedna z odsłon akcji ROADPOL Safety Days w Łomży.
Tradycyjnie już podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22 września), w większości europejskich krajów mamy do czyniena z akcją koordynowaną przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL, nt: ROADPOL Safety Days. Działaniom tym towarzyszy wizja ZERO, czyli zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Właśnie 20 września 2023 roku ma być tym dniem, by nikt na europejskich drogach nie zginął. W związku z tym na drogach Łomży, całego województwa i kraju prowadzona jest akcja „prędkość”. Kierowcy spodziewać się więc powinni wzmożonych kontroli zarówno w punktach statycznych jak i mobilnych.
W ramach ROADPOL Safety Days w auli MANS w Łomży z młodzieżą spotkali się policjanci łomżyńskiej drogówki.
- Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego i każdy z nas ma wpływ na to bezpieczeństwo – przypominała nadkomisarz Anna Mandziuk. - Będąc pasażerami pojazdów macie wpływ na to z kim się tym samochodem poruszacie (…). Możecie zareagować także nie wsiadając do takiego pojazdu.
Naczelnik Wydziału Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży zgromadzonej młodzieży mówiła w kontekście kierowania pojazdami o alkoholu i narkotykach. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie wynosi 0,2 promila i powyżej tej wartości nie powinno siadać się za kierownicą. Ale nie tylko alkohol może mieść wpływ na ograniczenie reakcji. Policjantka pokazała młodzieży test narkotyków ze śliny. Funkcjonariusz, który podejrzewa, że osoba jest pod wpływem środków odurzających, ma go na wyposażeniu radiowozu i może go użyć. Jeśli potwierdzi obecność, wówczas pobierana jest krew do szczegółowych badań. Policjantka zwróciła uwagę (przy świadomości stężenia, masy i metabolizmu), że alkohol organizm eliminuje w około 24 godziny. Z kolei narkotyki pozostają w człowieku do tygodnia.
- Nawet jak weźmiecie narkotyk incydentalnie, to do tygodnia taki test może wykazać obecność – przestrzegała.
Pochodzące z policyjnych kamer zaprezentowane filmy zwracały uwagę na niechronionych użytkowników ruchu czyli pieszych.
- Przepisy obecnie nakładają na kierujących obowiązek udzielenia pierwszeństwa osobie wkraczającej na przejście, ale to nie zwalnia z myślenia. Samochód ma karoserie, rożne systemy, a pieszy do obrony nie ma nic. Pieszego może uratować zwykłe rozejrzenie się czy można wejść – mówiła nadkomisarz Mandziuk. - Rozejrzenie się to nie wstyd. To jest wasze zdrowie, wasze bezpieczeństwo, wasze ręce i nogi.
Policjanci przypominali jak groźne jest wchodzenie na przejście z telefonem przed oczami czy zasady poruszania się po mieście hulajnogą elektryczną. Młodzież w goglach symulujących bycie pod wpływem alkoholu (0,5 promila), mogła sprawdzić swoją koordynację ruchów.