Spada poziom Narwi
Brak opadów coraz bardziej widoczny i odczuwalny. Narew spadła już do średnich niskich przepływów, a na Pisie niewiele brakuje już do najniższych. Susza daje się we znaki rolnikom, a niektóre obszary coraz bardziej zaczynają przypominać te stepowe.
O 2-3 centymetry dziennie spada od kilku dni poziom Narwi w Piątnicy. W niedzielę 11 czerwca 2023 roku o godz 7 rano wyniósł on 92 cm. Przepływ rzeki, czyli ilość przepływającej przez koryto wody, to 25,7 m3/s, co w porównaniu do danych historycznych oznacza średni niski przepływ. Brak opadów i duże nasłonecznienie sprawia, że coraz mniej rzeka zasilana jest przez swoje dopływy. Jednak do stanu 64 centymetrów z 19 sierpnia 2015 roku jeszcze sporo brakuje. W Nowogrodzie 11 czerwca stan Narwi wyniósł 42 cm, a przepływ 35,8 m3/s. W Wiźnie rzeka ma 169 cm i przepływ 24,5 m3/s.
Obniża się także Biebrza i w Burzynie pokazuje dziś 152 cm, przy przepływie 11,3 m3/s. To poniżej średniego niskiego przepływu, ale do najniższego jeszcze sporo brakuje.
Najpoważniejsza sytuacja jest na Pisie, której zlewnię IMGW określa mianem suszy hydrologicznej. W Dobrym Lesie w niedzielny poranek stan rzeki wyniósł 70 cm, a przepływ wody 8,26 m3/s. Do najniższego niskiego przepływu brakuje tylko około 1,3 m3/s.
Utrzymujący się już prawie od miesiąca brak opadu może negatywnie wpłynąć na zbiory zbóż czy kolejnego pokosu trawy. Obserwując nadrzecze łąki, czy trawniki w mieście, trudno nie dostrzec suchych, żółtych połaci. Zieleń coraz bardziej widoczna jest w obniżeniach terenu czy bezpośrednio przy rzece. Im dalej, tym bardziej żółto. Z takim widokiem można się zetknąć na stepach, kiedy wyschnięta roślinność obejmuje ogromne tereny, a zieleń widać wokół cieków i zbiorników wodnych.
Niezmiennie IMGW dla znacznej części północnej Polski, w tym terenu wokół Łomży, dostrzega ekstremalne zagrożenie pożarowe. Wilgotność ściółki w lasach waha się od prawie 0 do 20 %.
Kiedy deszcz?
Mapa prognostyczna IMGW do środy nie przewiduje w naszym rejonie opadów. Windy.com niewielkie opady „widzi” w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek. W następne dni także, choć niezbyt intensywne. Mocniej popadać może dopiero w piątek, czy nawet w kolejny weekend. Niestety to za tydzień, więc dokładność prognozy jest mniejsza.
Póki co jak pada, powinniśmy gromadzić wody opadowe i oszczędzać zasób głębinowy. O ile mówi się, że wody słodkiej jest wystarczająco, to już nie dla wszystkich w równym stopniu. Zakład Hydrologii i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Łódzkiego przypomina, że wskaźnik dostępu do wody na osobę w naszym kraju wynosi 1580 m3 wody na rok. Jest to wskaźnik 3 razy mniejszy od średniej europejskiej i 4,5 razy mniejszy od przeciętnej dla świata. Realne, po pomniejszeniu o zasoby nienaruszalne, zasoby wodne Polski w okresie suchym wyniosą już tylko ok. 250 m3/rok/osobę .
Konsumpcjonizm człowieka także zwiększa zużycie wody. Stąd też pojawił się termin „wody wirtualnej”, który określa niewidoczną dla nas wodę zużywaną w procesach technologicznych i logistycznych kupowanych produktów.
W związku ze zmianami klimatycznymi i rosnącym popytem na wodę oczekuje się, że niedobór wody wzrośnie.
Prognoza zagrożenia pożarowego lasu na jutro i pojutrze. #ZagrożeniePożaroweLasu #IMGWCMM #IMGW pic.twitter.com/q5yLZ20mlX
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) June 10, 2023