Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Klimat Polski 2022

Główne zdjęcie
Skutki wichury z 19 lutego 2022 roku na cmentarzu starym w Łomży.

Bardzo ciepły i raczej suchy był 2022 rok w pogodzie w Polsce. Szczególnie ciepłe były: czerwiec i sierpień oraz październik i grudzień, a bardzo wiało w styczniu i lutym. IMGW przygotowało raport: Klimat Polski 2022.

Postępujące ocieplenie stanowi zagrożenie dla dobrostanu planety, jej ekosystemów i życia człowieka – pisze we wstępie prof. dr hab. Mirosław Miętus, Zastępca Dyrektora IMGW-PIB Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju. - Najbliższe 2-3 dekady będą miały krytyczne znaczenie dla przyszłości Ziemi – i zagraża m.in. produkcji rolnej, zasobom wodnym, bezpieczeństwu oraz zdrowiu człowieka. Wszystko to między innymi za sprawą postępującej intensyfikacji występowania zjawisk ekstremalnych – tak meteorologicznych, jak i klimatycznych – a w konsekwencji tego również hydrologicznych – prognozuje Stały Przedstawiciel Polski w Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). 

Średnia obszarowa temperatura powietrza w 2022 roku w Polsce wyniosła 9,5°C i była o 0,8 stopnia wyższa od średniej rocznej wieloletniej. Dla nizin, gdzie znajduje się Łomża, wyniosła 9,1°C)  Szczególnie ciepłe były czerwiec i sierpień oraz październik i grudzień. Z kolei do najchłodniejszych zaliczono kwiecień i wrzesień, które charakteryzowały się średnią temperaturą powietrza o ponad jeden stopień niższą od normy. Najwyższą wartość temperatury (38,3°C) odnotowano 19 czerwca w Słubicach. Najniższą przy gruncie, tj. na wysokości 5 cm, zanotowano 19 grudnia na stacji w Terespolu (-25,6°C). 

Lato 2022 roku, tj. okres od czerwca do sierpnia, było drugim najcieplejszym latem w Polsce od połowy XX wieku. Tylko od 1951 roku wzrost temperatury w skali roku szacowany jest na 2,09°C.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na fale ciepła w czerwcu i w sierpniu oraz  w ostatnim tygodniu grudnia 2022 roku. Ostatni miesiąc charakteryzował się wysokimi amplitudami temperatury przekraczające 30°C.

Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego w 2022 roku w Polsce wyniosła 534,4 mm (to 87,4% normy określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020). Według klasyfikacji Kaczorowskiej miniony rok należy zaliczyć do lat suchych. 

Klimatyczny bilans wodny (KBW), który jest różnicą pomiędzy wysokością opadów a parowaniem terenowym, ważny jest szczególnie w ciepłej porze roku, m.in. dla wegetacji roślin. Wartości w Polsce wahały się i między 75% a 125% wysokości opadów w ciepłej porze roku. W naszym regionie wskaźnik oscylował około minus 50-110 mm.

Od szeregu lat meteorolodzy obserwują wzrost zagrożenia związanego z silnym wiatrem, szczególnie od października do marca. W przypadku wiatrów o prędkościach przekraczających 15 ms/1 obserwujemy wzrost częstości występowania takich wiatrów o 6% w październiku, ponad 5% w grudniu, 10% w styczniu i 7,8% w lutym. Styczeń oraz luty 2022 roku były wyjątkowe pod względem częstości występowania przepływu powietrza o wysokich prędkościach względem wartości wieloletnich. 

Roczna suma usłonecznienia w Polsce zawierała się pomiędzy 1640 a 2320 godzin. W rejonie Łomży wyniosła około 1900-2000 godzin.

 

Pełny raport dostepny pod linkim: https://www.imgw.pl/sites/default/files/2023-05/klimat-polski-2022_raport-koncowy.pdf

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę