Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Kolejni skazani z grupy przerzucającej Azjatów przez wschodnią granicę

Wietnamczyk oraz obywatel polski narodowości litewskiej zostali skazani przez Sąd Rejonowy w Zambrowie za udział w nielegalnym przerzucie na dużą skalę Azjatów do Polski zza wschodniej granicy. Obaj dobrowolnie poddali się karze. Jak poinformowała prowadząca śledztwo w tej sprawie łomżyńska prokuratura okręgowa, Wietnamczyk został skazany na dwa lata i cztery miesiące więzienia, drugi mężczyzna mieszkający w graniczącym z Litwą powiecie sejneńskim - na dwa lata wiezienia w zawieszeniu na pięć lat.

To kolejni członkowie dużej grupy, osądzeni już za udział w przemycie ludzi. Pod koniec stycznia przed sądem staną dwaj ostatni podejrzani, wobec których prokuratura nie zgodziła się na dobrowolne poddanie się przez nich karze.
Dotąd Sąd Rejonowy w Zambrowie skazał w sumie piętnaście osób zamieszanych w ten proceder. Wśród nich było dziesięciu warszawskich taksówkarzy, którzy zajmowali się transportem przerzuconych przez granicę Azjatów.

Według łomżyńskiej prokuratury, działająca przez wiele miesięcy grupa przerzuciła do Polski przez wschodnią granicę około pięciuset osób. Niektórzy oskarżeni mogli zarobić w ten sposób po ponad 900 tys. zł. Przerzutu Azjatów dokonywano w okolicach Sejn na Suwalszczyźnie.

Śledztwo zaczęło się we wrześniu 2004 roku, gdy policja zatrzymała koło Szumowa (Podlaskie) taksówkę z czterema Wietnamczykami, którzy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów.

Policjanci ścigali wtedy cztery taksówki, trzech samochodów nie zdołano zatrzymać. W śledztwie udało się ustalić nie tylko dane tych kierowców, ale i innych pomagających w procederze, a także organizatorów przerzutów.

Wiele czynności śledczych w tej sprawie prowadził Podlaski Oddział Straży Granicznej. W sprawę był też zamieszany funkcjonariusz ze strażnicy w Płaskiej, przy granicy z Litwą, podejrzewany o współpracę z tą grupą. Gdy 32-letni pogranicznik został zatrzymany, popełnił samobójstwo.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę