Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kto będzie patronem Powiatu Łomżyńskiego...?

Najpierw pomysł starosty Lecha Marka Szabłowskiego znalazł uznanie w oczach osób z Zarządu Powiatu Łomżyńskiego, a później spodobał się Radzie Powiatu Łomżyńskiego. W uchwale Radni wyrazili wolę ustanowienia Patrona Powiatu Łomżyńskiego, zaś wykonanie uchwały powierzyli Zarządowi Powiatu Łomżyńskiego. Patronem może zostać Duchowy i Moralny Przywódca Narodu Polskiego.

Radni uchwałę podjęli 8. lutego 2023 r. Tydzień później 15. lutego do Pałacu Biskupiego wybrali się z prośbą: starosta łomżyński Lech M. Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska, przekazując także pismo, którego adresatem był Jego Ekscelencja ks. dr Janusz Bogusław Stepnowski Biskup Diecezjalny Łomżyński. „Czasy, w których żyjemy wymagają jasnego przekazu. Społeczna nauka Kościoła Katolickiego, oparta na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa, zapewnia poszanowanie uniwersalnych wartości i ładu we współczesnym świecie” - czytamy w ich prośbie o zatwierdzenie dokonanego przez Radę wyboru Patrona. „Jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku, tworzących tę naukę i jak nikt inny – niezłomnie wprowadzających ją w życie - pozostaje bez wątpienia Prymas Tysiąclecia – Kardynał Stefan Wyszyński.

Mając na względzie powyższe - Rada Powiatu Łomżyńskiego uchwałą nr XXXVI/224/2023 z dnia 8. lutego 2023 r. wyraziła wolę ustanowienia Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Patronem Powiatu Łomżyńskiego. 

Zatem zwracamy się do Ekscelencji o zatwierdzenie dokonanego wyboru. Pozytywna odpowiedź na przedkładaną prośbę stanowić będzie podstawę do podjęcia w 42. rocznicę śmierci Kardynała, tj. 28 maja 2023 roku, przez Radę Powiatu Łomżyńskiego uchwały o ustanowieniu Patronem Powiatu Łomżyńskiego Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Będzie to stanowiło zaszczyt i realne zobowiązanie dla osób związanych z Powiatem Łomżyńskim, niezależnie od formy wiążącej relacji, do przywiązywania wyjątkowej dbałości do pracy nad sobą dla dobra innych”.

33 lata Prymasa w komunistycznej Polsce
Radni powiatowi otrzymali wcześniej 3-stronicowe uzasadnienie do uchwały o woli ustanowienia patrona. W refleksji o Prymasie Tysiąclecia zawiera się troska o przyszłość. „Kierując się ochroną uniwersalnych wartości, obecnych w szczególny sposób w nauczaniu Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a po Jego śmierci określanych mianem „dziedzictwa” uznaje się za właściwe dać temu wyraz ustanawiając tego Wielkiego Polaka patronem Powiatu Łomżyńskiego. Godność człowieka, wartość rodziny,poszanowanie praw człowieka, umiłowanie Ojczyzny oraz dziedzictwo wiary i zawierzenia Matce Chrystusowej to fundamenty nauczania prymasowskiego, którym dał świadectwo własnym życiem, płacąc wysoką cenę – nawet cenę kilkuletniego więzienia (25.09.1953 – 28.10.1956)... Przez prawie 33 lata, będąc głową Kościoła Katolickiego w komunistycznej Polsce, podejmował się obrony praw narodu, jego wolności i suwerenności. Działania tego męża stanu, jak również bywa określany, miały fundamentalne znaczenie dla najnowszej historii Polski, świata, w którym żyjemy...

A wszystko zaczęło się na terenie dziś istniejącej od blisko 100 lat Diecezji Łomżyńskiej w Zuzeli nad Bugiem, należącej do ówczesnej Guberni Łomżyńskiej, w Ziemi Nurskiej, na Mazowszu, gdzie 3. sierpnia 1901 r. rodzi się drugie dziecko miejscowego organisty Stanisława Wyszyńskiego i jego żony Julianny z domu Karp – Stefan Wyszyński... Po ukończeniu miejscowej szkoły Stefan Wyszyński kontynuuje naukę w latach 1912 – 1915 w gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie, a następnie w latach 1915-1917 w Prywatnej Siedmioklasowej Szkole Handlowej Męskiej w Łomży. Szkoła ta od początku roku szkolnego 1916/1917 przekształcona została w ośmioklasowe Gimnazjum Polskie w Łomży. Budynek na rogu ulic Dwornej i Sadowej, w którym mieściła się Szkoła nadal istnieje. 19. września 2021 r. umieszczono na nim pamiątkową tablicę poświęconą Kardynałowi. W tym czasie Wyszyński mieszkał na stancji u jednego z profesorów swojej szkoły Kazimierza Kęsickiego, na ulicy Krzywe Koło w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru Ojców Kapucynów...”.

„Od siebie trzeba wymagać więcej”
W dokumencie Kardynał Stefan Wyszyński nazwany został Duchowym i Moralnym Przywódcą Narodu Polskiego, dlatego „będzie zaszczytem funkcjonować we współczesnym świecie, niosąc w sferze publicznej imię Prymasa Tysiąclecia. Stanowić to ma również wielkie, ale realne zobowiązanie dla osób związanych z Powiatem Łomżyńskim, niezależnie od formy wiążącej relacji, do przywiązywania wyjątkowej dbałości do pracy nad sobą dla dobra innych, w myśl prymasowskiej zasady „Od siebie trzeba wymagać więcej”.

Biskupowi Januszowi Stepnowskiemu spodobała się inicjatywa Powiatu i zapewnił o jej poparciu w Stolicy Apostolskiej, co wymaga aprobaty dykasterii ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Stefek Wyszyński patrzy z tablicy na Dworską

Upragniona beatyfikacja Łomżyniaka z krwi i kości

Kard. St. Wyszyński: „właśnie tutaj, w Łomży, kształtowało się moje powołanie kapłańskie”

Bractwo Kurkowe w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę