Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Chrzanowski usunął flagi ze Starego Rynku

Główne zdjęcie
2017 rok

Remont Starego Rynku, poza dokończeniem fontanny, zakończył się w końcówce 2022 roku. Pojawił się skansen archeologiczny i odtworzona została studnia, ale zniknęły flagi.

Trzy maszty na których umieszczone były flagi: Łomży, Polski i Unii Europejskiej pojawiły się przed Ratuszem w 2006 roku. Od tego czasu wpisały się one w krajobraz centralnego placu miasta, a podczas oficjalnych uroczystości prezentowały barwy narodowe, miejskie i europejskie. Napawały mieszkańców dumą i urzeczywistniały ważne dla społeczności wartości. 

W Święto 3. Maja w 2017 roku nad ranem „ktoś” wykopał maszt na którym powiewała flaga Unii Europejskiej. Przy dwóch flagach Polski i Łomży odbywała się wówczas  uroczystość z udziałem ówczesnego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. Wielu uczestników oficjalnej uroczystości brak unijnej flagi zaniepokoił. Po uroczystościach, gdy dziennikarze i uczestnicy opuścili centralny plac miasta, trzeci maszt z flagą wrócił na miejsce, a sprawa rozniosła się na Polskę i miasto najadło się „siary”. 

Tym razem, mijają tygodnie, a masztów na Starym Rynku nie widać.

- Jak się prezydent pozbył masztów, to ludzie się pozbędą prezydenta – podsumował Czytelnik, który przyszedł do redakcji z pytaniem, dlaczego przed Ratuszem nie ma masztów i polskiej flagi.

„Projekt rewitalizacji Starego Rynku nie przewiduje montażu masztów flagowych i obecnie nie jest to planowane” - informuje Ratusz zapytany o los masztów. 

Zapomniano, szpeciłyby odremontowane centrum miasta czy przyprawiały o ból oczu. Przypomnijmy były to flagi: Łomży, Polski i Unii Europejskiej, czyli te, które dziś opisują naszą tożsamość, historię i dążenia. 

Trop z zapomnieniem wcale nie jest niedorzeczny. Pamiętamy jak w końcówce remontu trzeba było dopłacić ponad 40 tys. zł , aby ekipa remontowa zamontowała porządny stojak pod choinkę. Choć co roku drzewko pojawia się na Święta Bożego Narodzenia, to zapomniano o porządnym mocowaniu i robotnicy musieli rozbierać cześć ułożonego granitu, bo doprojektowywano stojak. 

Kolorowe flagi mogą zbyt intensywnie ingerować w szarą przestrzeń Starego Rynku i dlatego projektant za zgodą prezydenta nie przewidział takiej możliwości. Malkontentom, w święta narodowe w oknie prezydenckiego gabinetu przyklei się małe papierowe. Niech się cieszą. 

Flagi mogą także przyprawiać i ból głowy. Trzeba o nie dbać, a czasem i uprać. W lipcu 2022 roku pisaliśmy o fladze Unii Europejskiej, albo resztkach jakie po niej zostały na bulwarze w Łomży. Po naszym tekście zawisła nowa. W połowie czerwca 2021 roku dziennikarz z Radia Białystok przypomniał władzom miasta, że flagi trzeba prać. Polskie barwy to biel i czerwień, a o szarościach w ustawie nie ma mowy. Nawet miniporadnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji niedoinformowanym przypomina, że „Flaga wyeksponowana musi być czysta”.

Nie ma flag, nie ma problemu?

„Nie można jednak wykluczyć ich ustawienia w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba” - kończy wyjaśnienia biuro prasowe. 

Czekamy.

 

Święto Konstytucji 3 Maja

Łomżyńska szaro-czerwona - felieton Adama Dąbrowskiego

Flaga polska i flaga łomżyńska mają ubogą sąsiadkę

Uboga sąsiadka wróciła do łask na maszt nad Narwią

Foto: 2017 rok
Foto: 2006 rok
Foto: 2020 rok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę