Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Niektórzy otrzymali już pełną kwotę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Blisko 19 tys. dzieci w regionie wsparto ponad 100 milionami złotych w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Właśnie minął rok odkąd rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o wsparcie z tego programu na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

- W ramach RKO rodzice małych dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie wypłacane jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Do tej pory kwota środków wypłaconych w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego przekroczyła 3,5 mld złotych, w regionie 102  mln złotych – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy cały czas są przyjmowane. Można je składać wyłącznie online – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia -  Do tej pory do ZUS-u wpłynęło ponad 620,5 tys. wniosków na 657,8 tys. dzieci, z czego 18,9 tys. wniosków na 20,1 tys. dzieci złożyli rodzice z województwa podlaskiego – dodaje rzeczniczka.

Wniosek o RKO złożony w okresie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy, sprawia, że świadczenie będzie wypłacane od 12.miesiąca życia dziecka.  Jeśli rodzic się spóźni i złoży wniosek po ukończeniu przez dziecko 13. miesiąca życia, to wysokość rodzinnego kapitału opiekuńczego (do 12 tys. zł na dziecko) będzie pomniejszana o 500 zł za każdy miniony miesiąc, licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca.

Rodzice z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi również mogą ubiegać się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jednak aby otrzymać wsparcie  musszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu RKO-U przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

 

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę