Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 14 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Od nowego roku VAT w górę

Główne zdjęcie
Elektrownia w Ostrołęce

Koniec z rządową Tarczą Antyinflacyjną. Od 1 stycznia 2023 roku VAT na prąd, paliwa, ciepło systemowe i gaz wraca do stawki podstawowej. Zerowa stawka VAT-u pozostanie tylko na żywność.

Rok temu rząd wprowadził pierwszą Tarczę Inflacyjną, a w lutym 2022 roku drugą. Oznaczało to obniżkę stawki podatku VAT dla wielu ważnych produktów. Niestety Tarcza Antyinflacyjna nie zostanie przedłużona na 2023 rok, mimo dużej inflacji. Obniżona, dotychczasowa zerowa stawka podatku VAT, utrzymana dalej będzie jedynie na żywność. 

Od 1 stycznia 2023 roku wzrasta VAT na paliwa silnikowe z 8% na 23%. Wśród obserwatorów rynku słychać pogląd, że nie musi to oznaczać drastycznych podwyżek na stacjach paliw, ponieważ dystrybutorzy mają bardzo dużą marżę i mają z czego zejść. Głównym graczem jest tu Orlen, który w ostatnio notuje rekordowe zyski. Raczej 15% podwyżki podatku VAT będzie miało swój finał we wzrostach cen paliw.

Od 1 stycznia 2023 roku wzrasta VAT na ciepło z ogrzewania miejskiego. Przez prawie ostatni rok rząd obniżył stawkę podatku o 18% (do 5%), co skutkowało m.in. dużymi zwrotami za ciepło w tym roku. Teraz wraca stawka podstawowa 23%, więc w połączeniu z wcześniejszymi wzrostami cen ciepła należy przygotować się na podwyżki.

Także VAT na energię elektryczną wzrośnie z 5% do 23%. Tu rząd zastosował maksymalną cenę netto na zużycie prądu na dotychczasowym poziomie, tj. 2000 kWh. Wzrost VAT-u o 18% odczujemy w rachunkach po nowym roku. 

Wraca do 23% VAT na gaz ziemny. Tu rząd także zastosował mechanizm maksymalnej ceny na poziomie 200zł za MWh. Oczywiście to cena netto, więc podwyżka VAT-u o 23 % będzie znacząca.

Do 23% wraca także stawna na nawozy, co zdaniem obserwatorów wpłynie na wzrost kosztów produkcji rolnej, a w efekcie podwyżki cen żywności, mimo utrzymania stawki VAT na zerowym poziomie.  

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę