Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Nowe Przedszkole nr 5 ze żłobkiem za ponad 15 milionów zł

- Projekt jest, pieniądze są, a teraz czekamy na wbicie szpadla pod budowę nowoczesnej siedziby Przedszkola Publicznego nr 5 w Łomży – cieszy się Jadwiga Juchniewicz, od 36 lat dyrektor PP nr 5 przy ul. Generała Władysława Sikorskiego. W poniedziałek w auli „Piąteczki” prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał umowę z przedstawicielami wykonawcy: wiceprezesem Arkadiuszem Ulas i Marcinem Piotrowskim z RS Budownictwo, na inwestycję za 13 milionów zł z Polskiego Ładu.

Dokumentację przygotowała Pracownia Projektowa ATS 999 Tomasza Siedlanowskiego z Białej Podlaskiej. - Dofinansowanie wynosi 12 milionów 750 tysięcy zł, czyli prawie 83% ostatecznej wartości przedsięwzięcia i pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (Edycja 2) – informuje główny specjalista w Ratuszu Łukasz Czech. - Udział własny Miasta Łomża zamyka się w kwocie 2 milionów 625 tys. zł. Koszt w sumie to 15 mln 375 tys. zł.  

Wrażliwych na los zieleni w mieście Czytelników 4lomza.pl pragniemy z góry uprzedzić, że czeka nas wielki sprawdzian wytrzymałości nerwowej – jak podczas prac przygotowawczych do budowy hali remontowej w koszarach wojskowych, gdzie wycięto w pień jeden z najpiękniejszych w całej Łomży zagajników przy Alei Legionów. Przy ul. Generała Sikorskiego chodzi o 54 drzewa – na tej samej działce ma być nasadzonych 65 drzew liściastych oraz 56 krzewów jesienią w 2023 r.

Powierzchnia użytkowa wynosi 1 725 mkw.
Pięć lat temu w tym samym miejscu (pod chmurką) prezydent Chrzanowski podpisał list intencyjny na budowę 3- albo 4-piętrowego bloku mieszkalnego w ramie programu rządu PiS Mieszkanie Plus. - Ten program zacznie oddychać dwoma piersiami na początku przyszłego roku – deklarował wtedy wiceminister infrastruktury Tomasz Żuchowski. Jednak rząd się zmienił i było wiadomo w styczniu 2018 r., że nie wyrosną 62 mieszkania bloku ani Przedszkole Publiczne nr 5 na parterze. Po 5 latach inwestycja nabrała kształtu, za przyczyną funduszy  Polskiego Ładu. - Chylę ogromną wdzięczność za pomoc dla naszego miasta dla posła Kazimierza Gwiazdowskiego i poseł Aleksandry Łapiak – dziękował prezydent Chrzanowski. Zauważył, że niedaleko stoją bloki, zamieszkiwane przez ludzi młodych, mających dzieci, którym potrzeba opieki, sprawowanej przez placówki samorządowe. W nowym budynku mają być solary i instalacja fotowoltaiki oraz ekologia, ale włodarz – ani nikt inny – nie precyzował, na czym to konkretnie polega. Uczestnicy spotkania, jak poseł PiS Gwiazdowski, wyrażali nadzieję, że w nowym budynku poprawią się warunki zabawy i nauki dzieci oraz komfort pracy nauczycieli i personelu, a rodzice będą spokojni o los pociech. Termin końcowy budowy to 31. sierpnia 2024. Doradca prezydenta Dariusz Wojtkowski odczytał list poseł Łapiak z Solidarnej Polski, m.in. piszącej o braku barier architektonicznych i windzie. W trakcie budowy Przedszkole nr 5 będzie normalnie funkcjonować.

Działka ma powierzchnię 5 480 mkw. Długość maksymalna nowego budynku wyniesie ponad 26 metrów, a szerokość prawie 56 m. Będą dwie kondygnacje o wysokości w jednej z części blisko 10 m. Powierzchnia użytkowa wynosi 1 725 mkw, powierzchnia zabudowy ponad 1 236 mkw, powierzchnia całkowita budynku 2150 mkw., zaś kubatura 9 442 m sześciennych. Z czasem ma pojawić się nowy plac zabaw.  

Żłobek na 40 miejsc i przedszkole dla 175 dzieci
- Przez wiele lat marzyliśmy, żeby pracować w godnych warunkach – mówiła dyrektor Juchniewicz o Przedszkolu Publicznym nr 5, które w 2017 roku świętowało 70-lecie działalności. Wiceprezydent Andrzej Garlicki wyraził nadzieję, iż nowy budynek zostanie oddany w terminie, a może wcześniej.

„W dzieciństwie niewiele zależy od nas, wiele zaś od tych, którzy są z nami” - te słowa Bronisława Rocławskiego można przywołać jako komentarz do marzenia Pani Dyrektor, aby dzieci przebywały w dużych, jasnych, kolorowych i pięknych salach. - Jutro są mikołajki, czekamy na prezenty, mali i duzi – powiedziała do przedstawicieli Ratusza, RS Budownictwo i dziennikarzy. W zaplanowanym budynku ma znaleźć się żłobek dla dzieci 1- i 2-letnich na 40 miejsc oraz przedszkole na 175 miejsc dla dzieci od 3. do 6. roku. Obecnie „Piąteczka” ma 5 grup przedszkolnych, zaś miałaby 7. Personel liczy 26 osób na koniec roku 2022.

Nad budową w Łomży będzie czuwać kierownik Jan Hałaburda, codziennie dojeżdżając z Białegostoku. Magister inżynier od 5 i pół roku pracuje w firmie Roberta Skrzypkowskiego, działającej od 11 lat. Firma zajmuje się głównie budownictwem wielorodzinnym i ma w dorobku np. apartamenty: Jagiellońskie (ok. 800 mieszkań) i Koncertowe (ok. 200). Nowy budynek dla PP nr 5 w Łomży to pierwszy obiekt przedszkolny w zadaniach firmy z Białegostoku.

Mirosław R. Derewońko
tel.  red.  696 145 146

 

Nie będzie „Mieszkania Plus” w Łomży Chrzanowskiego

„Piąteczka” świętuje 70 lat dziecięcą galą i codzienną pracą

Przedszkole nr 5 na parterze nowego bloku mieszkalnego?!

 

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wizualizacja PP5 w Łomży
Foto: Wizualizacja PP5 w Łomży

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę