Będą podwyżki
Z końcem roku kończą się tzw. tarcze antyinflacyjne, a dziś rząd zapowiedział kontynuację tylko jednej – 0% VAT na żywność. Podwyżka VAT-u na innych produktach oznacza szereg podwyżek od nowego roku.
Zerowy VAT na żywność na razie zaplanowano do końca pierwszego półrocza 2023 r. Stawką 0% - w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż.
– Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Z informacji rządzących wynika, że dzięki obniżeniu od 1 lutego 2022 roku stawki VAT na żywność z 5% do 0% w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych. Premier ogłosił także, że pozwoliło to szczyt inflacji obniżyć o 3-4%.
Dotychczasowe tarcze kończą się z końcem roku. Premier nic nie mówił o ich kontynuacji, ale zapowiedział wprowadzenie „innych, nowych mechanizmów tarczy antyinflacyjnej od 1 stycznia”.
Chodzi o te mechanizmy, które są wprowadzane, czyli: limity na energię elektryczną, dofinansowanie zakupu węgla. Mowa też o o zamrożeniu cen gazu na poziomie 200zł za /MWh, ale ten projekt jest jeszcze w sejmie. Programy społeczne przyjęte przez rząd mają trochę rekompensować podwyżki.
Wzrośnie VAT
Na początku 2021 roku, jeszcze przed wojną w Ukrainie, rząd wprowadził tarcze antyinflacyjne. W lutym inflacja wyniosła 8,5%, a już od stycznia wprowadzono pierwszą tarczę antyinflacyjną, a od początku lutego kolejną gdzie obniżono VAT na: gaz do 0%, energię elektryczną na 5%, także na ciepło i paliwa obniżono VAT do 5% oraz co jest ważne dla rolników, na nawozy do 0%. Premier Morawiecki nic nie mówił o kontynuacji niskiego VAT-u. Oznacza to powrót do podstawowych stawek. Już minister rolnictwa mówił o powrocie 23% VAT-u na nawozy. Zatem od 1 stycznia 2023 roku VAT wróci do normalnych stawek, czyli: gaz – 23% (+23%), energia elektryczna – 23% (+18%), ciepło - 23% (=23%), paliwa – 23% (+18%) i nawozy – 23% (+23%).
Zaproponowane przez rząd programy osłonowe np. limit ceny za energię elektryczną dotyczą ceny netto. W nowym roku wszystkich czekają bardzo duże podwyżki.