Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Będą podwyżki

Główne zdjęcie
Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji

Z końcem roku kończą się tzw. tarcze antyinflacyjne, a dziś rząd zapowiedział kontynuację tylko jednej – 0% VAT na żywność. Podwyżka VAT-u na innych produktach oznacza szereg podwyżek od nowego roku.

Zerowy VAT na żywność na razie zaplanowano do końca pierwszego półrocza 2023 r. Stawką 0% - w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. 

– Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Z informacji rządzących wynika, że dzięki obniżeniu od 1 lutego 2022 roku stawki VAT na żywność z 5% do 0% w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych. Premier ogłosił także, że pozwoliło to szczyt inflacji obniżyć o 3-4%.

Dotychczasowe tarcze kończą się z końcem roku. Premier nic nie mówił o ich kontynuacji, ale   zapowiedział wprowadzenie „innych, nowych mechanizmów tarczy antyinflacyjnej od 1 stycznia”.

Chodzi o te mechanizmy, które są wprowadzane, czyli:  limity na energię elektryczną, dofinansowanie zakupu węgla. Mowa też o o zamrożeniu cen gazu na poziomie 200zł za /MWh, ale ten projekt jest jeszcze w sejmie. Programy społeczne przyjęte przez rząd mają trochę rekompensować podwyżki. 

Wzrośnie VAT
Na początku 2021 roku, jeszcze przed wojną w Ukrainie, rząd wprowadził tarcze antyinflacyjne. W lutym inflacja wyniosła 8,5%, a już od stycznia wprowadzono pierwszą tarczę antyinflacyjną, a od początku lutego kolejną gdzie obniżono VAT na: gaz do 0%, energię elektryczną na 5%, także na ciepło i paliwa obniżono VAT do 5% oraz co jest ważne dla rolników, na nawozy do 0%. Premier Morawiecki nic nie mówił o kontynuacji niskiego VAT-u. Oznacza to powrót do podstawowych stawek. Już minister rolnictwa mówił o powrocie 23% VAT-u na nawozy. Zatem od 1 stycznia 2023 roku VAT wróci do normalnych stawek, czyli: gaz – 23% (+23%), energia elektryczna – 23% (+18%), ciepło  -  23% (=23%), paliwa – 23% (+18%) i nawozy – 23% (+23%).

Zaproponowane przez rząd programy osłonowe np. limit ceny za energię elektryczną dotyczą ceny netto. W nowym roku wszystkich czekają bardzo duże podwyżki. 

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę