Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Uwaga! Rowerzyści na przejściach i przejazdach

Miesiąc w miesiąc samochody potrącały rowerzystów na ulicach Łomży: w lipcu na przejeździe dla rowerów przy Szosie Zambrowskiej koło ZUS; w czerwcu na ulicy Kopernika; w maju na przejściu dla pieszych przez aleję Legionów przed Szkołą Muzyczną. Piesi, przechodnie, rowerzyści i jadący hulajnogami to niechronieni żelazną karoserią uczestnicy ruchu drogowego, więc przepisy zalecają kierowcom aut zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa - w trosce o zdrowie ludzi.

Czytelnicy 4lomza.pl za każdym razem, gdy napiszemy o kolizjach czy wypadkach z rowerzystami, wracają do pytania, czy na przejściach dla pieszych kierowcy muszą zatrzymać się wyłącznie przed pieszymi bez roweru czy także przed jadącym rowerzystą. - Rowerzysta musi zsiąść z roweru przed przejściem dla pieszych, jeśli nie ma w tym miejscu przejazdu dla rowerów - odpowiada na pytanie komisarz Anna Mandziuk z wydziału ruchu drogowego KMP w Łomży. - Jeśli rowerzysta jedzie na przejściu dla pieszych, gdzie nie ma przejazdu dla rowerów, popełnia wykroczenie formalne, za co mandat do 100 zł. Jednak, oprócz przepisów, obowiązuje kultura jazdy. Jeśli na przejściu doszłoby do potrącenia rowerzysty, nieważne, prowadzącego rower czy jadącego rowerem, to kierowca auta musi liczyć się z zarzutem, że to będzie wina kierowcy, gdyż nie zachował szczególnej ostrożności.

Potrzebna ostrożność na drogach i ścieżkach
Rowerzyści powinni zwracać baczniejszą uwagę na znaki drogowe: ten z figurą człowieka oznacza przejście dla pieszych, zaś przejazd dla rowerów jest tam, gdzie rower widnieje na znaku albo jest namalowany na ścieżce, trotuarze, chodniku. Czasami towarzyszą temu linie, pasy i odmienny kolor nawierzchni, żeby odróżnić od części dla pieszych. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami przez rowerzystów są: przejeżdżanie po przejściu dla pieszych, nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu na chodniku, niekorzystanie ze ścieżek rowerowych, których układ i stan w Łomży to oddzielny temat.

- Wielokrotnie widziałem, jak kierowcy samochodów w Łomży nie ustępują rowerzystom, jadącym przez przejazdy dla rowerów - krytykuje Czytelnik wspomnianą "kulturę jazdy". Przypomnijmy, że w 2021 r. doszło do 21 groźnych zdarzeń z udziałem rowerzystów, w tym 13 kolizji i 6 wypadków, natomiast w 1. półroczu 2022 r. rozegrało się 5 zdarzeń, zakwalifikowanych jako kolizje. Komisarz Anna Mandziuk przypomina wszystkim kierowcom podstawowy art. 27 prawa o ruchu drogowym.

"Ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem" 
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe. 

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (dwa kółka elektryczne z platformą do stania) oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch (np. rolki, deskorolki), jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Potrącenie rowerzysty na ul. Szosa Zambrowska

Potrącenie rowerzysty na Kopernika

Potrącenie rowerzysty na al. Legionów

Prawo.pl: na przejściu tylko pieszy ma pierwszeństwo

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę