Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Sanepid ostrzega przed barszczem Sosnowskiego - kontakt z rośliną może powodować oparzenia

Główne zdjęcie
Fot. Paweł Wądołowski / Radio Białystok

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed barszczem Sosnowskiego. Kontakt z rośliną - zwłaszcza kiedy jest ciepło - może powodować obrażenia podobne do oparzeń.

Barszcz Sosnowskiego to duża roślina zielna, która może osiągać nawet pięć metrów wysokości. Wyglądem przypomina koper i ma charakterystyczne białe kwiaty.

Sanepid zaleca, żeby nie dotykać tej rośliny i trzymać się od niej z daleka. Lotne olejki eteryczne unoszące się w powietrzu mogą osadzać się na skórze.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek inwazyjny i występuje w całej Polsce. Roślinę trudno wyplenić, na co narzekają m.in. mieszkańcy Marianowa koło Piątnicy.

- Każdego roku mamy zgłoszenia, że na terenie naszej gminy występuje barszcz Sosnowskiego. W tamtym tygodniu wysłaliśmy informację do zarządców dróg z prośbą o jego usunięcie. Rozumiem ludzi, że jest to trudny temat, bo jest to niebezpieczna roślina, a środki do niszczenia tej rośliny są bardzo drogie. Jest to problem nie tylko w naszej gminie - mówi wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski.

- Kontakt z barszczem Sosnowskiego może być bardzo niebezpieczny - mówi botanik z Muzeum Przyrody w Drozdowie Teresa Grużewska. - Jeżeli ścinamy tę roślinę lub coś przy niej robimy i prysną nam soki na skórę niezabezpieczoną to jest to bardzo niebezpieczne. Mogą to być oparzenia z pęcherzami i inne zmiany. Potem bardzo trudno się to goi - podkreśla.

Barszcz Sosnowskiego po wysianiu nasion obumiera. Dlatego, żeby zapobiec rozwojowi tej rośliny trzeba uniemożliwić jej zostawienie nasion w ziemi.

Przy pojedynczych sztukach można to osiągnąć zakładając gęste siatki i zbierać, a później spalić nasiona. W przypadku większych obszarów, należy je kosić zanim będą mogły pozbyć się nasion.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę