Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Łomżyński rower publiczny ŁOKER wystartował

Od dziś 7 lipca można korzystać z ŁOKERA czyli miejskiego roweru publicznego. Mieszkańcy mają do dyspozycji 100 rowerów klasycznych i 30 elektrycznych zlokalizowanych w 15 stacjach na terenie miasta. Pierwsze 15 min klasykiem jest bezpłatne, dalsza jazda kosztuje i na tle sąsiednich miast łomżyński ŁOKER nie jest tani.

System łomżyńskiego roweru publicznego ŁOKER tworzy 100 rowerów klasycznych i 30 elektrycznych czwartej generacji. Ratusz informuje, że rowery są przystosowane do komfortowego korzystania  przez osoby o wzroście od 150 cm do 200 cm w pozycji wyprostowanej, a ich nośność jest nie mniejsza niż 100 kg. Zlokalizowane są w 15 stacjach na terenie miasta: 

Stary Rynek, bulwary, tzw. strzelnica na os. Konstytucji 3-go Maja, Park Wodny przy ul. Wyszyńskiego, Bawełna w rejonie ul. Wojska Polskiego i Studenckiej, Plac Kościuszki, Orlik przy ul. Katyńskiej, Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne (dworzec), Galeria Łomża przy Rondzie Solidarności, ul. Szmaragdowa, Akademia Nauk Stosowanych przy ul. Akademickiej, hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 9, Straż Pożarna, Galeria Aleja Park i SM Perspektywa.

Pierwsze 15 minut rowerem klasycznym jest bezpłatne. Wypożyczenie od 16 minuty do 1 godziny kosztuje 2 zł. Każda kolejna godzina kosztuje 4 zł. Rezerwacja jest bezpłatna. Maksymalnie można wypożyczyć rower na 12 godzin, co kosztuje 46 zł. 

Nieco drożej wyniesie wypożyczenie roweru elektrycznego. W tym wypadku nie ma darmowych minut. Pierwszy kwadrans wypożyczenia kosztuje 1 zł. Za korzystanie z roweru elektrycznego odv16 do 60 minuty zapłacimy 3 zł. Każda kolejna godzina używanie „elektryka” wyniesie 5 zł, czyli o 25% więcej niż klasycznego. 

Warto zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe. Przekroczenie 12-godzinnego wypożyczenia kosztuje 500 zł. 

Za kradzież, utratę lub zniszczenie klasycznego roweru zapłacimy 3660 zł, a elektrycznego 8928 zł.  Porzucenie roweru poza strefą to 500 zł kary, a kara za przewiezienie go innymi środkami transportu wynosi 50 zł. 

Zanim skorzystamy z roweru publicznego, musimy zainstalować na swoim smartfonie aplikację i zarejestrować się podając swoje dane osobowe, zaakceptować regulamin, wpłacić opłatę instalacyjną i aktywować konto. Opłata instalacyjna wynosi 10 zł, a Regulamin stanowi, że w trakcie wypożyczenia należy mieć min. 10 zł na koncie. Małoletni, czyli osoby między 13 a 18 lat mogą korzystać za zgodą opiekuna i to on ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody. Zgodę należy wysłać mailem na bok@lomzarower.pl lub listem poleconym na adres Operatora.  Rejestrację można zrealizować poprzez stronę internetową www.lomzarower.pl, aplikację mobilną lub kontakt telefoniczny z BOK ŁoKeR (22 123 06 06). 

Biorąc pod uwagę funkcjonujące rowery publiczne w Białymstoku (BiKeR) i Ostrołęce (Ostro.bike), to korzystanie z łomżyńskiego jest najdroższe. 

Obsługę ŁOKERA zapewnia firma NEXTBIKE POLSKA S.A., z którą w kwietniu władze Łomży podpisały umowę na dostawę, instalację i uruchomienie systemu roweru publicznego w naszym mieście oraz jego obsługę w latach 2022-2025. Koszt uruchomienia systemu wyniesie 3.087.250,80 zł. Składa się na niego dostawa rowerów, ich instalacja i uruchomienie na kwotę 1.541.878,80 zł w tym  1.065.526,00 zł pochodzi ze środków unijnych oraz obsługa tego systemu w latach 2022-2025 za 1.545.372 zł. W sumie miasto ze środków własnych do roweru miejskiego dołoży ponad 2 mln zł. Ile zarobi, to się dopiero okaże. Dochód z wypożyczeń, mimo że przez aplikację trafi do operatora, to i tak ostatecznie wpłynie do miasta.

Oficjalną inaugurację ŁoKeRa zaplanowano na niedzielę 10 lipca br. o godz. 12:00 na łomżyńskich bulwarach. Ratusz obiecuje, że na rowerzystów, a szczególnie na tych, którzy przyjadą na ŁoKeRach będą czekały niespodzianki. Tego dnia (10.07), aby zachęcić mieszkańców do wypróbowania nowych ŁoKeRów, cały dzień wypożyczenia jednośladów klasycznych i elektrycznych będzie darmowe (do 4h wynajmu). 

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę