Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Alarm w Venedzie, ćwiczebny

- Wszystkie systemy zadziałały, a ewakuacja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń – mówi Iwona Bikowska, dyrektor Galerii Veneda. W środowy ranek w obiekcie odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe.

Kilkanaście minut po godz. 9 pod Galerię Veneda podjechały dwa wozy strażackie. Chwile później z głośników w obiekcie popłynął komunikat o zagrożeniu, a następnie o ewakuacji. Pierwsze osoby, które nieśpiesznie zaczęły opuszczać Venedę, zatrzymywały się na schodach z wyraźnym zaciekawieniem spoglądając na Venedę. Niemal od razu osoby pojawiły się osoby w żółtych kamizelkach odblaskowych, które kierowali zgromadzonych do miejsca ewakuacji umiejscowionego przy ul. Sikorskiego. W sumie ewakuowano 144 osoby, w tym 119 pracowników podmiotów najemców w galerii. 

- Zadymiliśmy czujkę, włączył się ROP (system ostrzegawczy), stąd poszedł sygnał do straży pożarnej, a z głośników popłynęły komunikaty dla przebywających w obiekcie – wyjaśnia dyrektor Bikowska. - Załączyły się alarmy, opadły kurtyny, wszystkie systemy zadziałały, a ewakuacja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń – wyjaśniała.

Zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej Adam Kalinowski wyjaśnia, że takie ćwiczenia mają na celu praktyczne sprawdzenie warunków ewakuacji. Zgodnie z prawem w budynkach powyżej 50 osób takie ćwiczenia powinny odbywać się co 2 lata. W Galerii Veneda po raz ostatni odbyły się 18 czerwca 2020 roku. 

- Zwracamy uwagę na obowiązek zapoznania się wszystkich pracowników Galerii  Handlowej z procedurami ewakuacji obiektu zawartych w Wyciągu z Instrukcji Bezpieczeństwa Galerii Veneda – tłumaczy dyrektorka Venedy. - Przypominamy, iż po usłyszeniu każdego innego nieplanowanego komunikatu o ewakuacji obiektu - zgodnie z procedurami, informujemy klientów o konieczności opuszczenia  lokalu i udaniu się na miejsce zboru (osoby postronne nie mogą przebywać na parkingu, ani przed wejściami do galerii), wskazując kierunek najbliższego wyjścia. Po upewnieniu się, iż nikt nie pozostał w lokalu oraz zabraniu ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy, opuszczamy lokal, przymykamy drzwi/rolety - pozostawiając jednak możliwość wejścia służbom Policji bądź Straży Pożarnej oraz niezwłocznie opuszczamy obiekt udając się w wyznaczone miejsce zboru.

Osoby pełniące funkcje Kierowników sprawdzają listę obecności swoich pracowników i podają ilość ewakuowanych osób z lokalu dla osoby posiadającej listę obecności (osoba w kamizelce odblaskowej) oraz pozostają do dalszych dyspozycji służb przeprowadzających akcję. 

Podczas zaplanowanej na 29-go czerwca 2022 ewakuacji próbnej - wyjątkowo - zezwolono Najemcom na zamknięcie  witryn w swoich lokalach. Podczas prawdziwego zagrożenia, rolety nie są zamykane. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę