Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Święto strażackie w Gminie Łomża

Główne zdjęcie
Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał druh Grzegorz Krzeczkowski

Gminne obchody Dnia Strażaka Gminy Łomża odbyły się w Pniewie. Były podziękowania za służbę, medale i poświęcenie nowych pojazdów gaśniczych dla jednostek w Pniewie i Jednaczewie.

- Służba strażaka to powołanie – mówi Marcin Ceran, komendant gminny OSP Gminy Łomża. - Normalnie się pracuje, a jak zawyje syrena, rzuca się wszystko, czy w dzień czy w nocy i jedzie się ratować ludzkie życie lub pomagać. 

Rodzina Ceranów jest o tyle wyjątkowa, że w jednym wozie strażackim do akcji z Podgórza wyjeżdżają tata Marcin, żona Marta i syn Karol.  

- Wsparcie jest duże ze strony społeczeństwa, czy ze strony samorządów. Nie mamy co narzekać. Po akcji często ludzie przychodzą i dziękują – przyznaje komendant.

Na uroczyste obchody Dnia Strażaka w Gminie Łomża przybyło wielu ważnych gości, m.in.: wiceminister rolnictwa i poseł Lech Kołakowski, poseł Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, komendant PSP w Łomży kapitan Jacek Bargielski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska i wielu innych szacownych osobistości. 

- My strażacy ochotnicy Gminy Łomża nosząc mundury stuletniej formacji, czujemy ogromną dumę współtworząc historię organizacji, tak bardzo wpisaną w polską niepodległość – mówił wójt Piotr Kłys, prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP, wiceprezes powiatowy i członek zarządu wojewódzkiego Związku OSP RP. 

- To powołanie, to pasja, które w tej gminie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a obecni tu strażacy są dumą rodzin i lokalnych społeczności oraz wielkim wsparciem dla gminy – mówił wójt Kłys. - Ochotnicze Straże Pożarne to niezwykle ofiarna, niezwykle odpowiedzialna i niezwykle potrzebna naszej wspólnocie służba. To nie tylko gaszenie pożarów. To wszechstronna pomoc w każdej potrzebie w chwilach zagrożeń życia, zdrowia i mienia – podkreślał samorządowiec.

Przypomniał, że ostatni druhowie sprawdzili się także podczas pomocy ukraińskim uchodźcom. 

Na terenie Gminy Łomża około 250 mężczyzn i kobiet należy do OSP. Strażaków biorących czynny udział w akcjach jest 145, a pozostałych około 70 to wspierający i honorowi członkowie. 

Działa tu 8 jednostek OSP, w tym 4 w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym: Gać, Konarzyce, Podgórze i Pniewo 

Strażacy Gminy Łomża mają do dyspozycji: 3 samochody ciężkie, 6 samochodów średnich i 4 lekkie oraz inne wyposażenie i sprzęt np. łodzie. 

- Rzeczy te byłyby martwe, gdyby nie użytkowali ich oddani służbie, profesjonalnie wyszkoleni i wyćwiczeni strażacy – podkreślał wójt Piotr Kłys. Zapowiedział letnie ćwiczenia na jeziorze i jesienne na terenie dużego zakładu w gminie. - Dziękuję za wszystko co dla nas czynicie – zakończył.

Podczas uroczystości ks. Jan Płoński poświęcił zakupiony w 2021 roku za ponad 800 tys. zł wóz ratowniczo-gaśniczy dla Pniewa, a także Stara przekazanego dla OSP w Jednaczewie z Pniewa. 

Na wyposażenie, przygotowanie ratowników i wyjazdy Gmina Łomża w 2021 roku wydała 643 185 zł. 

Część druhów została uhonorowana medalami i odznakami.

Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał druh Grzegorz Krzeczkowski. Srebrną Odznakę Honorową, Podlaski Krzyż Floriański otrzymał Piotr Kłys.

 

Foto: Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał druh Grzegorz Krzeczkowski
Foto: Marcin Ceran
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę