Święto strażackie w Gminie Łomża
Gminne obchody Dnia Strażaka Gminy Łomża odbyły się w Pniewie. Były podziękowania za służbę, medale i poświęcenie nowych pojazdów gaśniczych dla jednostek w Pniewie i Jednaczewie.
- Służba strażaka to powołanie – mówi Marcin Ceran, komendant gminny OSP Gminy Łomża. - Normalnie się pracuje, a jak zawyje syrena, rzuca się wszystko, czy w dzień czy w nocy i jedzie się ratować ludzkie życie lub pomagać.
Rodzina Ceranów jest o tyle wyjątkowa, że w jednym wozie strażackim do akcji z Podgórza wyjeżdżają tata Marcin, żona Marta i syn Karol.
- Wsparcie jest duże ze strony społeczeństwa, czy ze strony samorządów. Nie mamy co narzekać. Po akcji często ludzie przychodzą i dziękują – przyznaje komendant.
Na uroczyste obchody Dnia Strażaka w Gminie Łomża przybyło wielu ważnych gości, m.in.: wiceminister rolnictwa i poseł Lech Kołakowski, poseł Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, komendant PSP w Łomży kapitan Jacek Bargielski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska i wielu innych szacownych osobistości.
- My strażacy ochotnicy Gminy Łomża nosząc mundury stuletniej formacji, czujemy ogromną dumę współtworząc historię organizacji, tak bardzo wpisaną w polską niepodległość – mówił wójt Piotr Kłys, prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP, wiceprezes powiatowy i członek zarządu wojewódzkiego Związku OSP RP.
- To powołanie, to pasja, które w tej gminie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a obecni tu strażacy są dumą rodzin i lokalnych społeczności oraz wielkim wsparciem dla gminy – mówił wójt Kłys. - Ochotnicze Straże Pożarne to niezwykle ofiarna, niezwykle odpowiedzialna i niezwykle potrzebna naszej wspólnocie służba. To nie tylko gaszenie pożarów. To wszechstronna pomoc w każdej potrzebie w chwilach zagrożeń życia, zdrowia i mienia – podkreślał samorządowiec.
Przypomniał, że ostatni druhowie sprawdzili się także podczas pomocy ukraińskim uchodźcom.
Na terenie Gminy Łomża około 250 mężczyzn i kobiet należy do OSP. Strażaków biorących czynny udział w akcjach jest 145, a pozostałych około 70 to wspierający i honorowi członkowie.
Działa tu 8 jednostek OSP, w tym 4 w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym: Gać, Konarzyce, Podgórze i Pniewo
Strażacy Gminy Łomża mają do dyspozycji: 3 samochody ciężkie, 6 samochodów średnich i 4 lekkie oraz inne wyposażenie i sprzęt np. łodzie.
- Rzeczy te byłyby martwe, gdyby nie użytkowali ich oddani służbie, profesjonalnie wyszkoleni i wyćwiczeni strażacy – podkreślał wójt Piotr Kłys. Zapowiedział letnie ćwiczenia na jeziorze i jesienne na terenie dużego zakładu w gminie. - Dziękuję za wszystko co dla nas czynicie – zakończył.
Podczas uroczystości ks. Jan Płoński poświęcił zakupiony w 2021 roku za ponad 800 tys. zł wóz ratowniczo-gaśniczy dla Pniewa, a także Stara przekazanego dla OSP w Jednaczewie z Pniewa.
Na wyposażenie, przygotowanie ratowników i wyjazdy Gmina Łomża w 2021 roku wydała 643 185 zł.
Część druhów została uhonorowana medalami i odznakami.
Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał druh Grzegorz Krzeczkowski. Srebrną Odznakę Honorową, Podlaski Krzyż Floriański otrzymał Piotr Kłys.