Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Xbox przeciw PlayStation: jakie konsole wybierają polscy gamerzy?

Eksperci porównywarki cen E-Katalog przeanalizowali preferencje internautów na początek zimy 2022 roku.

Ranking producentów


Badanie aktywności odwiedzających E-Katalog pokazuje, że prawie dwie trzecie klientów interesuje się modelami Sony PlayStation przy wyborze konsol do gier (62%). Główny konkurent Sony, produkujący konsole Xbox, Microsoft, zyskuje tylko 26% preferencji. Na trzecim miejscu rankingu znajduje się kolejna japońska marka Nintendo. W przeciwieństwie do Sony i Microsoftu, Nintendo nie produkuje stacjonarnych, ale przenośne konsole do gier (Nintendo Switch), które wyglądają jak smartfon z kontrolerami po bokach. 11% odwiedzających E-Katalog interesuje się tymi kompaktowymi urządzeniami.

Najpopularniejsze modele


Sony PlayStation 5 znajduje się na szczycie listy najbardziej pożądanych konsol z ogromną przewagą nad konkurentami. Prezentowany latem model ze sprzętem na poziomie najlepszych komputerów gamingowych (w szczególności z 8-rdzeniowym układem AMD Zen 2) interesuje prawie 1\3 odwiedzających portal (30%).Nie straszy graczy koszt PlayStation 5 w sklepach internetowych. (dane https://e-katalog.pl/).

„Srebro” rankingu ze wskaźnikiem 13,6% wygrywa ta sama Sony PlayStation 5, tylko w modyfikacji Digital Edition. Jej główną różnicą w stosunku do wersji głównej jest brak napędu Blu-Ray, przez co posiadacze Digital Edition nie mogą kupować nowych gier na nośnikach fizycznych, a także grać w stare gry. Zamiast tego wystarczy zadowolić się grami pobranymi ze sklepu internetowego Sony. Jednocześnie „ucięte” funkcje Sony PlayStation 5 Digital Edition prowadzi do bardziej atrakcyjnych cenników od sprzedawców internetowych.

Zamyka trójkę liderów konsol Microsoft Xbox Series X (10,3% preferencji), wyprodukowana na początku 2020 roku. Podobnie jak PS5, jest zbudowana na sprzęcie AMD, ale nieco mocniejszym: w szczególności wydajność grafiki Xbox osiąga 12 TFLOPS w porównaniu do 10,2 TFLOPS na PS5. Oprócz gier Xbox Series X oferuje wiele funkcji multimedialnych, w tym IPTV, serwisy streamingowe i odtwarzanie wideo w rozdzielczości do 8K.

Czwarte i piąte miejsce w rankingu z takim samym wynikiem (5,7%) zajmują Microsoft Xbox Series S i Sony PlayStation 4 Pro z dyskiem 1000 GB. Chociaż ustępują topowym modelom pod względem wydajności i funkcjonalności, nadal są w stanie poradzić ze wszelkimi nowoczesnymi grami na wysokich ustawieniach.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę