Zielona Niedziela PSL-u w Śniadowie
O bezpieczeństwie żywnościowym, dopłatach do nawozów i o niepewności związanej z „brakiem praworządności” dyskutowali rolnicy z powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego z Prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
W niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Śniadowie z szefem PSL-u spotkali się okoliczni rolnicy. W ramach inicjatywy PSL-u „Zielona Niedziela” dyskutowano o problemach polskiego rolnictwa. Jak czytamy w nadesłanym komunikacie, główną oś tematyczną wyznaczyły ostatnie wydarzenia geopolityczne związane z wybuchem wojny w Ukrainie. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał rządzącym, że względu na zachowanie bezpieczeństwa dostaw żywności, jak najszybciej powinni rozwiązać problemy, z którymi od dawna boryka się rolnictwo. Przypomniał o pomyśle wprowadzenia dopłat 1000 zł do tony nawozów. „Wsparcie finansowe, skierowane w tych niełatwych czasach do rolników, to jednocześnie pomoc konsumentom – utrzymanie na rozsądnym poziomie cen produktów musi być priorytetem rządu” wskazywał prezes PSL. Zapewniał, że posłowie jego klubu parlamentarnego podniosą rękę za każdą ustawą wzmacniającą rolnictwo i pomagającą rolnikom.
Poseł PSL Stefan Krajewski mówił o ustawie wprowadzającej 0% VAT na tradycyjną, zdrową żywność, o sprzeciwie PSL-u wobec rozwiązań europejskiego „Zielonego Ładu”, który jego zdaniem, prowadzi do ograniczeń w produkcji żywności, czy intensyfikacji wydatkowania środków z PROW. Szalenie ważną sprawą uznał umożliwienie swobody wprowadzania OZE w gminach. „Umiejętne zainstalowanie kilku różnych, odnawialnych źródeł energii doprowadzi w szybkim czasie do niezależności energetycznej każdej z gmin” – powiedział Krajewski. Mowa była także o odblokowaniu możliwości prowadzenia gospodarstw po przejściu na emeryturę.
Spotkanie zamknęła debata rolników z działaczami PSL-u. Podnoszono kwestie drożejących w zawrotnym tempie nawozów, niepewność związaną z zablokowaniem dopłat przez Komisję Europejską w związku z karami „za brak praworządności”, kary mleczne, przyszłość europejskiego „Zielonego Ładu” i związane z nim zagrożenia dla rolnictwa, czy działania KOWR utrudniające gospodarowanie.