Wiceminister Kołakowski szuka rynku zbytu w Dubaju
O walorach polskiej żywności i możliwości szybkiego wznowienia eksportu mięsa drobiowego i produktów jajecznych z Polski wolnych od HPAI rozmawiał wiceminister rolnictwa Lech A. Kołakowski podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W mijającym tygodniu delegacja Polski z sekretarzem stanu rolnictwa i rozwoju wsi Lechem Kołakowskim uczestniczyła w Forum Gospodarczym Polska – Afryka. Jak czytamy w komunikacie, wiceminister mówił tam o zacieśnianiu szeroko rozumianej współpracy rolniczej z partnerami afrykańskimi, a obecność na rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu określił polską racją stanu.
Podczas spotkania z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zmian Klimatu i Środowiska ZEA Saifem Mohamedem Al Sharą wiceminister L. A. Kołakowski zapewniał o wysokich standardach produkcji żywności w Polsce, a także o gotowości polskich firm do dalszego zwiększania eksportu towarów rolno-spożywczych do ZEA. Mówił o polskich postulatach możliwości szybkiego wznowienia eksportu mięsa drobiowego i nieprzetworzonych termicznie produktów z mięsa drobiowego i produktów jajecznych oraz jaj konsumpcyjnych z obszarów Polski wolnych od HPAI.
Wiceminister Kołakowski wspólnie z sekretarzem stanu w MRiT Grzegorzem Piechowiakiem spotkali sie z ministrem stanu ds. Handlu Zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich dr Thani Bin Ahmed Al Zeyoud, gdzie poruszano kwestię m.in. zaopatrywania w polską żywność nie tylko rynku emirackiego, ale również - za pośrednictwem ZEA - krajów Bliskiego Wschodu. W tym kontekście padła potrzeba istnienia konsolidatora, dominującego partnera po polskiej stronie dla importerów emirackich.
Wiceminister Lech Kołakowski odwiedził również Wystawę Światową EXPO w Dubaju, gdzie zwiedził Polski Pawilon, zbudowany wokół hasła przewodniego polskiego udziału w Expo 2020 Dubai – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.
Zjednoczone Emiraty Arabskie są ważnym partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie. W 2021 roku Polska wyeksportowała do ZEA towary rolno-spożywcze o wartości niemal 81 mln EUR, a wartość eksportu wzrosła w stosunku do 2020 r. o 10%. Eksportowano głównie przetwory zbożowo-mączne, tytoń, chleb i pieczywo cukiernicze, czekoladę, wyroby cukiernicze, wody, sery i twarogi.