Ukraińcy w Łomży mają nadawane numery PESEL
35 uchodźcom z Ukrainy nadano w środę numer PESEL, zaś w czwartek do godz. 15. następnym około 40 osobom. - Jesteśmy w kontakcie z ośrodkami, gdzie przebywają uchodźcy, i staramy się umawiać grupy na różne terminy, by kolejki były jak najmniejsze - mówi Łukasz Czech z Ratusza. Stanowiska OEL dla obywateli Ukrainy czynne są w Ratuszu od poniedziałku do piątku w godzinach 7. 30 - 17. 30 i w sobotę od 8. do 12.
Jak informuje 4lomza.pl główny specjalista w Ratuszu, do procedury nadania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy, w zależności od potrzeb, przygotowane są 2 lub 3 stanowiska Oddziału Ewidencji Ludności, zlokalizowane na parterze Urzędu Miejskiego. Do obsługi tylko obywateli naszego kraju wydzielone zostało osobne stanowisko. Obsłużenie 1 interesanta z Ukrainy zajmuje około 40 minut. W tym czasie odbywa się wypełnienie wniosków przez uchodźców i sprawdzenie przez urzędnika danych z dostarczonymi dokumentami. Potrzeba dokonania transliteracji z języka ukraińskiego na litery łacińskie, wprowadzenie danych do rejestru PESEL i wydanie dokumentu, potwierdzającego nadanie numeru PESEL. W OEL odbywa się więc skanowanie odcisków palców wskazujących obu rąk. skanowanie podpisu wnioskodawcy i fotografii, wprowadzenie do rejestru danych kontaktowych i na ich podstawie nadanie Profilu Zaufanego, wydanie potwierdzenia jego nadania, obsługa kancelaryjna dokumentacji. - Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL obywatele Ukrainy i członkowie rodzin są zobowiązani dołączyć fotografię zgodną z wymogami dotyczącymi fotografii do dowodu osobistego - przypomina Pan Czech. - Wykaz potrzebnych dokumentów jest dostępny pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=11386
Czytniki od rządu jeszcze nie dotarły
Numer ewidencyjny PESEL przydatny jest w sytuacjach praktycznych, na przykład: korzystanie z opieki zdrowotnej i szczepień, założenie konta w banku, zapisania dziecka do szkoły, korzystanie ze świadczeń pomocowych, oferowanych przez MOPS. - Urząd Miejski w Łomży bazuje na skanerach odcisków palców, którymi dysponuje w związku z wydawaniem dowodów osobistych - wyjaśnia główny specjalista, odpowiadając na pytanie o obiecane samorządom 4 tysiące czytników. Czytniki rządowe, mające ułatwiać obsługę uchodźców, nie dotarły jeszcze do Urzędu Miejskiego w Łomży.
Stanowiska OEL dla obywateli Ukrainy czynne są w Ratuszu od poniedziałku do piątku w godzinach 7. 30 - 17. 30 i w sobotę od 8. do 12.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146