Mieszkańcy rzucili się na wykup mieszkań komunalnych
11 marca br. upłynął termin składania wniosków o sprzedaż mieszkań komunalnych na dotychczasowych zasadach czyli z 70-procentową bonifikatą. Rada Miasta 23 lutego br. zdecydowała o zakończeniu tej formy nabycia mieszkania na własność.
Możliwość wykupu mieszkań po cenie niższej niż rynkowa możliwa była od 1998 roku. Uchwały Rady Miejskiej były wielokrotnie modyfikowane w tym czasie, a sprzedaż z miejskiego zasobu trwała do 11 marca 2022 roku. Wtedy z życie weszła Uchwała o odstąpieniu od sprzedaży mieszkań z bonifikatą. Co nie powinno dziwić, w ostatnim momencie mieszkańcy niemal rzucili się na wykup mieszkań. Jak informuje Łukasz Czech z Kancelarii Prezydenta Miasta, w 2022 roku do Ratusza wpłynęło 50 wniosków o sprzedaż lokali komunalnych z 70% bonifikatą. W lutym takich wniosków było aż 47, a od terminu ostatniej sesji do uprawomocnienia się uchwały 32 podania. Teraz wszystkie te dokumenty będą rozpatrywane według kolejności wpływu. Wnioski, które spełnią warunki, na ich podstawie zostaną sprzedane mieszkania z 70-procentową bonifikatą.
Do tej pory z zasobów miejskich w 2022 roku sprzedano z bonifikatą 2 lokale mieszkalne.
Miasto Łomża w swoim zasobie mieszkaniowym ma 977 lokali mieszkalnych. Na liście do przydziału mieszkań czeka 238 rodzin. Do umieszczenia na tę listę oczekuje 641 rodzin lub osób, na najem socjalny lokalu 71 osób, a na lokale tymczasowe 47 osób. Łącznie na przydzielenie mieszkań czeka 997 rodzin.
Od 2018 roku do końca 2021 roku z 70-procentową bonifikatą z zasobu komunalnego sprzedano 80 mieszkań (2018 r. - 23, 2019 r. - 18, 2020 r. - 24, 2021 r. - 15). Mieszkańcy za swoje lokale zapłacili prawie 3,5 mln zł, a łączna wartość bonifikaty wyniosła ponad 8 mln zł. W tym czasie mieszkania otrzymało 51 rodzin.
Obecnie mieszkaniec, który zechce wykupić zajmowaną nieruchomość komunalną będzie musiał zapłacić cenę rynkową. Po złożeniu wniosku o wykup lokalu mieszkalnego, zostanie sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego operat szacunkowy z aktualną wartością lokalu. Tę kwotę będzie musiał zapłacić zainteresowany mieszkaniec.
Głównym uzasadnieniem przyjętej uchwały były kurczące się zasoby lokali komunalnych w mieście. Brak bowiem nowych inwestycji w tej kwestii. Ostatnio dużym oddanym i zasiedlonym budynkiem komunalnym był blok przy ul. Kamiennej w 2017 roku. Ponad 50 rodzin wówczas się tam osiedliło. Od tego czasu zdarzają się pojedyncze zakupy mieszkań, które w żaden sposób nie rozwiązują sytuacji w mieście.
Jakie są perspektywy zmiany tej złej sytuacji w Łomży?
W chwili obecnej trwa remont kamienicy przy ul. Polowej 65, w której ma powstać 17 lokali socjalnych. Ratusz zapowiada przygotowanie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego na dofinansowanie remontu kamienicy przy ul. Polowej 19, w której ma być 14 mieszkań. Ciągle nierozwiązana jest kwestia „okazyjnie” kupionego budynku po hotelu robotniczym przy ul. Wesołej 117. Niedługo minie 6 lat od zakupu, a budynek niszczeje. Na wiosnę 2021 roku roku wiceprezydent Garlicki obiecał podział nieruchomości i ruszenie z adaptacją, ale do tej pory nic się w tej sprawie nie zmieniło.