Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Jaki quad kupić z myślą o nastolatku?

Wielu nastolatków interesuje się motoryzacją i nie może się doczekać momentu, gdy otrzyma prawo jazdy. Jednak samochód wcale nie musi być pierwszy pojazdem. Przepisy obowiązujące w Polsce przewidują prawo jazdy kategorii AM, którego posiadanie uprawnia do prowadzenia lekkich czterokołowców. Jaki quad wybrać z myślą o nastolatku?

Quady dla nastolatków – co proponują producenci?

Quad – w odróżnieniu od skutera czy motoroweru – przeznaczony jest do jazdy po zróżnicowanym terenie, również tym trudnym. Czterokołowce lekkie, które zostały zaprojektowane z myślą o młodszych użytkownikach, wyróżniają się parametrami. Aby pojazdy te były bezpieczne, producenci decydują się na różne rozwiązania. Wśród nich można wskazać na:

  • Ogranicznik prędkości. Dzięki wbudowanemu ogranicznikowi przepustnicy to rodzic decyduje, jaką maksymalną prędkość będzie mógł rozwinąć nastolatek. Przykładem quada, w którym zastosowano takie rozwiązanie, jest quad Can-Am DS 90 marki BRP.

  • Precyzyjny układ kierowniczy. W rezultacie użytkownik może cieszyć się zwrotnością czterokołowca.

  • Automatyczna przekładnia bezstopniowa (CVT). Przekłada się ona na komfort i możliwość skoncentrowania się na jeździe.

Na wygodę użytkowania quada przez nastolatka wpływ mogą mieć też inne parametry techniczne, np. elektryczny rozruch i starter nożny. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w modelu Can-Am DS 90X.

Jaki quad będzie odpowiedni dla nastolatka?

Aby nastolatek mógł czerpać przyjemność z jazdy quadem, czterokołowiec powinien być dostosowany do jego wzrostu. Z reguły w tym zakresie pomagają producenci, wskazując optymalny wiek użytkownika.

Wybierając quady dla nastolatków, pod uwagę warto wziąć też styl jazdy. Nastolatek może korzystać z czterokołowca (czterokołowca lekkiego) w celach rekreacyjnych lub sportowych. To rozróżnienie nie pozostaje bez wpływu na parametry, jakie powinien mieć pojazd. Przykładem quada, który pozwala na jazdę w terenie, jest model Can-Am DS 250.

Quad dla nastolatka – czy potrzebne jest prawo jazdy?

Mimo że istnieją quady produkowane z myślą nawet o kilkuletnich dzieciach, to w Polsce przepisy są dość rygorystyczne. Aby prowadzić quad, kierowca musi zdobyć uprawnienia – wymagana jest kategoria prawa jazdy AM. Prawo jazdy kategorii AM pozwala kierować następującymi pojazdami:

  • Motorowerem

  • Czterokołowcem lekkim – to m.in. mały quad

  • Zespołem pojazdów – motorowerem lub małym quadem z przyczepą

O wydanie prawa jazdy kategorii AM może starać się osoba, która ukończyła 14 lat. Aby przejść kurs, nie trzeba jednak ukończyć 14 lat – nastolatek może zarówno rozpocząć kurs, jak i zdać egzamin na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Jeżeli nastolatek chce prowadzić dużego quada (czterokołowca), musi mieć 16 lat. Wówczas wymagane jest prawo jazdy kategorii B1. Osoby posiadające to prawo jazdy mogą też prowadzić wszystkie pojazdy z kategorii AM.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę