Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

Woda w rzekach opada

Główne zdjęcie
Sobota 12 marca 2022 roku, plaża miejska

We wszystkich punktach pomiarowych w rejonie Łomży poziom rzek opada. Powoli kurczą się także rozlewiska Narwi. Także zasoby słodkiej wody budzą niepokój naukowców.

Minął już szczyt tegorocznych rozlewisk. W licznych dołkach i obniżeniach terenu w całej dolinie Narwi stoi jeszcze woda, co sprzyja to wędrującym ptakom. Wszystkie okoliczne stacje pomiarowe IMGW pokazują spadek poziomu rzek.

Narew
W niedzielę 13 marca Narew w Wiźnie o godz. 8:00 liczyła 416cm. To o 24 centymetry poniżej stanu ostrzegawczego. Tylko w ciągu ostatnich 3 dni poziom rzeki obniżył się o 7 cm. Dwa tygodnie stan Narwi w tym miejscu wynosił 442 cm. W punkcie pomiarowym w Piątnicy w ciągu 3 dni poziom obniżył się o 11 cm do 322. To o 88 cm poniżej stanu ostrzegawczego. Na koniec lutego poziom rzeki był tu o 40 cm wyższy.  W punkcie pomiarowym w Nowogrodzie czujnik wskazuje  216 cm, a trzydniowy spadek wyniósł 8 cm. 

Biebrza

Także Biebrza wykazuje tendencję spadkową. Na jednym z kanałów w Osowcu rzeka osiągnęła dokładnie stan ostrzegawczy, ale także tutaj woda opada. W ciągu 3 dni spadek wyniósł 4 cm. Dwa tygodnie temu poziom rzeki był wyżej o 12 cm. W Burzynie stan Biebrzy wynosi  330 cm. W ciągu ostatnich dni spadło o 4 cm, a w od końca lutego o 16 cm. 

Pisa
Tej wiosny Pisa w Dobrymlesie nie osiągnęła nawet górnej granicy stanów średnich. W niedzielny poranek 13 marca czujnik wskazuje 140 cm, to o 5 powyżej ale dolnej granicy stanów średnich. W ciągu 3 dni spadło o 8 cm, w ciągu 2 tygodni zaś o 19 cm. 

Kurczące się zasoby wody
Eksperci Water and Climate Coalition zwracaja uwagę na kurczące się zasoby wody. Obecnie mniej więcej połowa światowej populacji boryka się z poważnym niedoborem wody. Ta sytuacja będzie się pogarszać, ponieważ zachodząca zmiana klimatu przyczynia się do zakłócenia przestrzennego i czasowego rozkładu opadów atmosferycznych, co ma swoje konsekwencje w globalnym cyklu obiegu wody. Skalę nadchodzącego kryzysu wodnego i wyzwań z nim związanych przedstawiono w najnowszym raporcie Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability.

Tylko pół procent wody na Ziemi nadaje się do użytku i jest dostępna jako woda słodka – przypomina Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu ostatnich 20 lat obserwuje się stały spadek zasobów wodnych, m.in. zmagazynowanych w glebie, pokrywie śnieżnej i lodowej. Co gorsza tracimy te zasoby przy jednoczesnym wzroście rocznego globalnego zużycia wody przez ludzi. Biorąc pod uwagę tendencje demograficzne oraz degradację środowiska, bezpieczeństwo wodne światowej populacji i gospodarek może być w niedalekiej przyszłości poważnie zagrożone.

“Lepsze wykorzystanie wody oznacza poprawę jakości życia, zdrowia społecznego i bezpieczeństwa żywnościowego. To umożliwi również sprawiedliwą transformację energetyczną, budowanie inteligentnych miast, ochronę środowiska i tworzenie odpornych gospodarek opartych na celach zrównoważonego rozwoju i globalnych rozwiązaniach klimatycznych”. – wskazują liderzy Water and Climate Coalitio.

Zdaniem ekspertów dostępność wody z topniejącego śniegu – głównego źródła nawadniania w niektórych częściach świata – będzie maleć, a przewidywana globalna utrata masy lodowców zmniejszy dostępność wody dla rolnictwa, elektrowni wodnych i osiedli ludzkich w perspektywie średnio- i długoterminowej. Przewiduje się, że zmiany w przestrzennym i czasowym rozkładzie opadów oraz częstsze pojawianie się ekstremów opadowych i susz wpłynie negatywnie na ekosystemy słodkowodne w wielu zlewniach. Bezpośrednie szkody powodziowe będą rosły wraz ze wzrostem temperatury o każdy ułamek stopnia.

„Poszukiwanie i implementacja rozwiązań muszą być ściśle dopasowane do specyfiki obszaru. W strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, w którym znajduje się Polska, powinniśmy skupić się przede wszystkim na szeroko rozumianej retencji” – komentuje dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB. 

 

Źródło: IMGW


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę