Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

23. rocznica wstąpienia Polski do NATO

Wieloletnie starania, praca i reformy wewnątrz kraju zaowocowały tym, że 12 marca 1999 r. Polska stała się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. To filar bezpieczeństwa naszego kraju, który w kontekście wojny na Ukrainie, jest mądrością ówczesnych rządzących.

W Bemowie Piskim, 60 km od Łomży, od marca 2017 roku, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, stacjonuje Wielonarodowa Grupa Bojowa. To element wzmacniania wschodniej flanki NATO. W 23. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził stacjonujących tam żołnierzy. 

- Rocznica przypada w czasie wyjątkowym. U granic Polski toczy się wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę – mówił minister. - Polska jest bezpieczna również dlatego, że jest w Sojuszu Północnoatlantyckim. Żołnierze Wojska Polskiego ramię w ramię z żołnierzami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji tu na polskiej ziemi dbają o nasze bezpieczeństwo. Poprzez ćwiczenia budują interoperacyjność. Są w stanie sytuacji groźnej, sytuacji której sobie nie życzymy, ale mamy do czynienia z wojną na wschód naszego kraju, są w stanie w tej trudnej sytuacji zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie. 

Minister dziękował za obecność wojsk sojuszniczych w Polsce. Wskazywał, że Polska jest nie tylko biorcą tego bezpieczeństwa, które daje Sojusz Północnoatlantycki, ale także jest aktywna w zapewnieniu bezpieczeństwa sojusznikom. Przypomniał, że żołnierze Wojska Polskiego służą na Łotwie, w Rumunii na misjach Sojuszu, wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. 

- Jesteśmy w miejscu ważnym dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił minister w wystąpieniu przed zgromadzonymi żołnierzami. - To jest ważne, aby granice Rzeczypospolitej były chronione, żeby poprzez wspólną postawę wojsk sojuszniczych odstraszać ewentualnego agresora. To jest gwarancją naszego bezpieczeństwa.

Minister Błaszczak podkreślał wagę wspólnych ćwiczeń i wspólnych misji. „To jest niezwykle ważne dla naszej przyszłości, dla tego, aby kolejne  pokolenia mogły żyć w wolnym kraju, mogły ze sobą współpracować i się rozwijać”. Zadaniem władz jest stworzenie warunków, aby Wojsko Polskie było silne i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Przypomniał o zwiększaniu od 2015 roku liczby jednostek wojskowych, szczególnie na wschodzie kraju. Minister mówił o przyjętej przez Sejm Ustawie o obronie ojczyzny.  Liczy na uchwalenie przez Senat i podpis Prezydenta. Jego zdaniem Ustawa daje fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych. 

- Wojsko Polskie powinno być dobrze uzbrojone i liczne. Żadna armia, która jest nieliczna nie może być silna, a my chcemy i dążymy do tego, aby Wojsko Polskie było silne – mówił minister Błaszczak.

Zapewniał, że po wejściu w życie Ustawy mamy mieć do czynienia z liczebnym rozwijaniem wojska. „Przystąpimy do realizowania naszego programu związanego z tworzeniem nowych jednostek wojskowych”. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku pierwsza bateria Patriot trafi na wyposażenie Wojska Polskiego, a także drony uderzeniowe Bayraktary, które bardzo sprawdziły się w obronie Ukrainy. 

- Zakładam, że wynegocjujemy umowę na 250 czołgów Abrams. Staramy się, żeby pierwsze czołgi trafiły na wyposażenie armii jeszcze w tym roku – mówił minister. - Dzięki tej służbie Polska jest bezpieczna. Całe państwa wschodniej flanki NATO są bezpieczne. Cały Sojusz Północnoatlantycki stoi na straży naszego bezpieczeństwa – zakończył minister obrony narodowej.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę