Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Czołgi Abrams i Mr. Austin a wycinka drzew w Łomży

Główne zdjęcie
Wycięte drzewa w jednostce wojskowej w Łomży

- We look forward to increasing our interoperability through Poland’s acquisition of M1A2 Abrams tanks, which will enhance NATO’s deterrence efforts - poinformował sekretarz obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu z ministrem obrony narodowej RP Mariuszem Błaszczakiem. Otwierałoby to w praktyce drogę rzeczywistego zakupu 250 czołgów Abrams, ale czy będą serwisowane w Łomży...?

Czytelniczki i Czytelników portalu 4lomza.pl może zastanawiać, co wspólnego z wizytą sekretarza stanu USA w Warszawie ma wycięcie dziesiątków drzew na terenie jednostki wojskowej przy alei Legionów w Łomży. Czy to koincydencja przypadków, czy zaplanowany wcześniej bieg wydarzeń?

_MG_6065.JPG

Prezydent USA i Sekretarz Stanu Blinken też się zgodzili 
7 miesięcy temu informowaliśmy, że 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 ma trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, w składzie której służy również 18. Łomżyński Pułk Logistyczny. Dowództwo 18. Dywizji podawało nam wówczas, że "pierwsze sztuki trafią do Wojska Polskiego w przyszłym roku". W piątek, 18. lutego 2022 r. odbyło się w Warszawie spotkanie sekretarza Austina z ministrem Błaszczakiem, po którym ukazał się komunikat Amerykanina - cytowany na początku tego tekstu. W tłumaczeniu z angielskiego na polski oznacza to, że władze USA nie mogą doczekać się zwiększenia interoperacyjności poprzez zakup przez Polskę czołgów M1A2 Abrams, ponieważ zwiększy to wysiłki odstraszania przez NATO.

Pojęcia "interoperacyjności" nie sprecyzowano, lecz w kontekście otaczania Ukrainy przez armię Rosji i przysyłania do Polski pięciu tysięcy żołnierzy z US Army można domyślać się, że mowa o działaniach militarnych pod wspólnym dowództwem w ramach struktur sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego. "I had a very productive meeting today with Polish Defense Minister M. Błaszczak on Russia’s military activities around Ukraine" - słowa Llloyda Austina to jego opinia o "bardzo owocnym spotkaniu" na temat "działań militarnych Rosji wokół Ukrainy". 

MON opublikował przetłumaczoną wypowiedź sekretarza stanu: "W odpowiedzi na oficjalną prośbę Polski z lipca 2021 roku pan sekretarz Blinken i ja wyraziliśmy naszą intencję wobec Kongresu, aby zaproponować Polsce możliwość nabycia czołgów Abrams. Ramy czasowe dostarczenia tych czołgów są obecnie omawiane. Jest to obecnie najnowocześniejsza wersja czołgu Abrams i zapewni Polsce silnie zaawansowane zdolności oraz wzmocni naszą interoperacyjność z Wojskiem Polskim, wzmacniając wiarygodność naszych wspólnych wysiłków odstraszających, także z innymi sojusznikami w ramach NATO”. Skoro prezydent USA Biden i sekretarze Blinken i Austin się zgodzili, to Kongres USA z przewagą demokratów chce wzmocnienia Wojska Polskiego.

Wielka hala warsztatowa na terenie koszar w Łomży
Rada Ministrów postanowiła w ubiegłym roku, że wyda 23 miliardy 300 milionów zł spoza budżetu MON. Teraz minister Błaszczak powtórzył, że Abramsy będą stacjonowały na wschodzie Polski. W lipcu 2021 pisano, że część z czołgów zasili 1. Warszawską Brygadę Pancerną - jak poinformowało dowództwo brygady, stacjonującej w Wesołej koło Warszawy, a minister Błaszczak mówił w piątek, 18. lutego 2022, że Abramsy trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Ale 250 czołgów Abrams z Ameryki ktoś gdzieś w Polsce będzie musiał serwisować i naprawiać. Przed rokiem (w marcu 2021 r.) informowaliśmy w 4lomza.pl o pomyśle budowy nowej hali warsztatowa z suwnicą przy alei Legionów. Czy w salach w kompleksie hali będzie kształcić się czołgistów, prowadzących ponad 60-tonową maszynę i 4-osobowe załogi?
Tak pilny zakup 250 Abramsów dla WP kojarzy się od razu z inwestycją w jednostce przy alei Legionów: wielka hala warsztatowa na terenie koszar w budynku z kondygnacjami na pomieszczenia warsztatowo-usługowe, biurowe i socjalno-sanitarne... Ciekawe, do jakich udźwigów ma być zamontowana ta suwnica, służąca do podnoszenia ciężkiego sprzętu oraz przemieszczania wielotonowych elementów na poszczególne stanowiska naprawcze...

W każdym razie, rozległy zagajnik rosłych drzew, po prawej bramy głównej koszar, wycięto w pień i wydaje się, że robotnicy doprowadzają jakieś przyłącza. Wygląda to na przygotowywanie terenu do budowy hali, zapewne w tym roku. 18. Łomżyński Pułk Logistyczny ma być formowany do końca 2022 r. Do Pułku należy batalion remontowy, gdzie pracuje ok. 200 ludzi, bataliony: zabezpieczenia i transportowy. Mówi się o planach bloku pułkowego przy Rubinowej i domkach na Osiedlu Maria.   

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 86 2190 700

tel. red. 696 145 146

 

18. Pułk w Łomży otrzymał sztandar

Kiedy amerykańskie czołgi Abrams M1A2 przyjadą do Łomży?

Sprzedana działka pod blok wojskowy przy ul. Rubinowej

Wojsko chce budować w Łomży, ale...

Nowa hala na warsztaty i biura 18. Pułku w Łomży

230804070022.gif
Foto: Wycięte drzewa w jednostce wojskowej w Łomży
Foto: Amerykański abrams na poligonie w Orzyszu

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę