Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Odznaczeni za zasługi dla Ziemi Łomżyńskiej

Główne zdjęcie
Dr n. med. Cezary Nowosielski, Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski i dr hab. Krzysztof Sychowicz

Prof. Krzysztof Sychowicz, znany i ceniony działacz na rzecz łomżyńskiej społeczności, został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a białostoczanin dr n. med. Cezary Nowosielski, który wpiera Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Przed południem w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski udekorował medalami prof. Krzysztofa Sychowicza i dr. Cezarego Nowosielskiego, którzy wydatnie zasłużyli się dla Ziemi Łomżyńskiej. 

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał dr. Cezary Nowosielski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. Odznaczenie na wniosek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów przyznał prezydent Andrzej Duda. Wiceprezes ŁTN dr Małgorzata Frąckiewicz podkreśla znaczny wkład odznaczonego w działalność organizacyjną i edukacyjną Towarzystwa, które zajmuje się pielęgnowaniem, krzewieniem i rozwijaniem nauki, kultury i oświaty, zwłaszcza wśród młodzieży. Dr Nowosielski jest wieloletnim członkiem ŁTN-u.

Profesor PWSIiP dr hab. Krzysztof Sychowicz otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej, o który wnioskował wojewoda podlaski. Profesor jest Naczelnikiem oddziałowego Biura Badań Historycznych w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Aktywnie działa na rzecz łomżyńskiej społeczności poprzez organizację i uczestnictwo w licznych spotkaniach z młodzieżą czy dorosłymi, podczas których przybliża trudną, lokalną historię, w tym wydarzenia związane z okresem II wojny światowej i powojennym. Oprócz pracy w Instytucie Pamięci Narodowej angażuje się we wspieranie i upamiętnianie ważnych dla Miasta Łomży postaci. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. 

- To ważne dla mnie odznaczenie ze względu na Jego charakter – podkreśla prof. Krzysztof Sychowicz. - Upamiętnia coś co jest najważniejsze dla każdego Polaka, moment wywalczenia prawa do życia we własnym niepodległym kraju.

Profesor Krzysztof Sychowicz, co do którego często pojawiają się obawy, czy on w ogóle śpi, często przybliża podczas otwartych wykładów meandry historii Ziemi Łomżyńskiej XX wieku. - Historię trzeba poznawać cały czas – mówi odznaczony – co chwile poznajemy jej nowy fragment, który uzupełnia naszą dotychczasową wiedzę.

Prof. Krzysztof Sychowicz jest autorem wielu monografii m.in.: Łomży; Zambrowa; Wysokiego Mazowiecka; Kościoła i Związków Wyznaniowych województwa białostockiego 1944-75; UB w Łomży; NSZZ Solidarność w województwie łomżyńskim 1980-81.

Jest współautorem monografii: Grajewa i powiatu grajewskiego; Rok 1976 w Polsce północno-wschodniej; Pakietu edukacyjnego o podziemiu antykomunistycznym w województwie białostockim. 

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę