Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

Rozwody w Polsce - jak przebiegają

W życiu wielu małżeństw pojawia się czas, w którym małżonkowie oddalają się od siebie i przestają tworzyć faktyczny związek. To, co ich łączy to formalności, które przeszkadzają w próbie ułożenia sobie nowego życia. Dlatego decydują się na rozwiązanie wspólnego pożycia w sądzie.

Rozwody w Polsce — statystyka rozwodów

Z analizy danych, jakie podaje resort sprawiedliwości, wynika, że w I połowie 2021 roku do sądów okręgowych w Polsce wpłynęło prawie 39 tysięcy wniosków dotyczących spraw o rozwód. Ta liczba rozwodów była aż o 14% wyższa niż w analogicznym okresie roku 2020. Można więc przypuszczać, że stan ten został spowodowany sytuacją pandemiczną i jej skutkami psychologicznymi czy ekonomicznymi. Co ciekawe najczęściej pozwy rozwodowe składane są przez kobiety, a mieszkańcy miast robią to o trzy razy częściej niż mieszkańcy wsi.

Statystyki rozwodów pokazują, że najczęściej rozwody w Polsce kończą się bez orzekania o winie. Tak wyglądają dane publikowane przez ministerstwo sprawiedliwości. Jednocześnie wskazują one, że sytuacji, w których winne rozpadowi pożycia jest tylko jedno z małżonków, jest dużo mniej. Jak wygląda postępowanie sądowe, gdy małżonkowie decydują się na rozwód za porozumieniem stron, a jak gdy sprawa rozwodowa zakładana jest przez jedno z nich, które wini (lub nie) drugiego za rozpad pożycia?

Jak wziąć rozwód?

W dużej mierze to jak Twoja sprawa będzie przebiegać w sądzie, zależy od Ciebie. Musisz dobrze zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze i jakie korzyści chcesz uzyskać. Najczęściej odpuszczenie wielu kwestii wynikających z orzeczenia o rozwodzie, skutkuje szybkim przebiegiem sprawy. Rozwód bez orzekania o winie kończy się zwykle na dwóch rozprawach. Z kolei próba udowodnienia winy małżonkowi może go znacznie wydłużyć.

Sprawę rozwodową można przeprowadzić na kilka różnych sposobów:

  • gdy obaj małżonkowie są zgodni zakończyć pożycie
  • gdy jedno ze współmałżonków chce zakończyć pożycie bez orzekania o winie drugiego
  • gdy jedno ze współmałżonków chce zakończyć pożycie, wskazując, że winę za jego rozpad ponosi drugi małżonek
  • gdy jedno ze współmałżonków chce się rozwieść, winą obarczając siebie lub obojga

Wniosek o założenie sprawy rozwodowej możesz wnieść z pomocą kancelarii adwokackiej lub bez. Pozew składasz w sądzie okręgowym właściwym ze względu na Wasze ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Następnie sąd ustala, czy doszło do tak zwanego trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Powody rozwodów

Każdy prawnik rozwodowy bez trudu wskaże najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce. Zwykle są one prozaiczne. Sprawy bez orzekania o winie, najczęściej wywoływane są przez niezgodność charakterów, różnice światopoglądów czy podejście do kwestii materialnych i finansowych, a także negatywny stosunek do członków rodziny. Z kolei w przypadku spraw z orzeczeniem o winie jednego ze współmałżonków, przyczyny to zwykle zdrada, uzależnienia od alkoholu i innych używek czy agresja. W sądzie to właśnie przyczyny mają pierwszeństwo w kolejności rozpatrywania wniosku rozwodowego.

Rozwód — procedura

O ile odpowiedź sądu na zgodny pozew obojga małżonków bez orzekania o winie któregokolwiek z nich, nie wymaga wielu dokumentów, tak rozwód z orzekaniem o winie wymaga bardzo często przygotowania kilku pism procesowych i zebrania materiałów dowodowych, świadczących o winie rozpadu pożycia. Sąd w swoim postępowaniu bierze pod uwagę każdy dowód, dlatego często czas trwania spraw jest bardzo długi, a to potęguje emocje ich uczestników. To jak długo trwa rozwód, uzależnione jest także od tego, czy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci. W takiej sytuacji muszą oni wystąpić najpierw o postępowanie informacyjne, w których zostaną pouczeni o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa.

Rozwody — konsekwencje

W wyniku zakończenia małżeństwa jedno z Was może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej, która znacznie się pogorszy. Dlatego jeszcze w trakcie trwania sprawy należy ustalić zasady korzystania ze wspólnego mieszkania (lub też eksmisji małżonka) czy też ustalić świadczenia alimentacyjne. W przypadku posiadania małoletnich dzieci sąd określa koszty ich utrzymania i wychowania i na tej podstawie decyduje, jak wysokie powinny być alimenty. Posiadanie dzieci wiąże się też z potrzebą ustanowienia sposobu sprawowania opieki nad nimi przez obojga rodziców.

Kolejną konsekwencją zakończenia małżeństwa jest ustanie wspólności majątkowej, a podział dotychczasowego wspólnego majątku może być przeprowadzony zarówno przed sądem, jak i u notariusza. Do jego ustanowienia niezbędne jest jednak orzeczenie o ustaniu małżeństwa.

Jak uzyskać rozwód

Jak widzisz, kwestii związanych z rozwodem jest bardzo dużo. Zanim podejmiesz decyzję o tym, w jaki sposób chcesz dokonać postępowania, musisz przeanalizować wiele możliwych konsekwencji. Z kolei przed złożeniem pozwu w sądzie przygotuj się na co najmniej kilka rozpraw, które poprzedzą jego orzeczenie, niezależnie czy w przeprowadzeniu rozwodu pomaga Ci adwokat, czy też robisz to samodzielnie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę