Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

80. rocznica powstania Armii Krajowej

O Armii Krajowej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej podziemnej armii europejskiej II wojny światowej mówił ppłk Krzysztof Rabek podczas łomżyńskich obchodów 80. rocznicy utworzenia. Pod pomnikiem Armii Krajowej i NSZ przy Szkole Muzycznej w Łomży odbyła się oficjalne uroczystość rocznicowa.

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, z przemianowania Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939) utworzono Armię Krajową. Lynne Olson w publikacji pod tytułem „Wyspa ostatniej nadziei. Anglicy, Polacy i inni” określa ją jako „największy, najbardziej zaawansowany i najlepiej zorganizowany ruch oporu w całej Europie”. 

Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego. Działalność AK prowadzona była w dwóch formach: utworzenie struktur wojskowych i organizacyjnych na czas okupacji oraz przygotowania armii konspiracyjnej na czas otwartej walki o niepodległość. OSZ (Odtwarzanie Sił Zbrojnych) prowadzone było przez cały czas w okupacji i przyjęło formę tworzenia wojskowych struktur terenowych, w końcowym etapie wojskowych struktur taktycznych. Armia Krajowa budowała równoległy aparat administracyjny, tworząc Administrację Zmilitaryzowaną.

Zastępca komendanta 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego ppłk Krzysztof Rabek przypomniał, że „dowódcy i żołnierze Armii Krajowej przez wiele lat okupacji hitlerowskiej i czasów Polski Ludowej byli ścigani i prześladowani. Do 1956 roku wielu z nich poniosło śmierć lub cierpiało, najpierw w hitlerowskich, potem ubeckich więzieniach. Po 1989 roku Polska stara się oddać im należną cześć i znaczenie”. 

- Dziś Twórcom i Bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego składamy hołd i wyrazy szacunku – mówił ppłk Reabek pod pomnikiem Armii Krajowej w Łomży.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn Polski, a kompania reprezentacyjna 18 ŁPL oddała salwę honorową. Kwiaty złożyli: prezydent  Łomży Mariusz Chrzanowski z doradcą Dariuszem Wojtkowskim, starosta łomżyński Lech Szabłowski z wicestarostą Marią Dziekońską, harcerze z druhem Wiesławem Domańskim, przedstawiciele wojska z ppłk. Krzysztofem Rabkiem na czele i przedstawiciele NSZ.

Rano Katarzyna Życzkowska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, w imieniu społeczności szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscach poświęconych Żołnierzom Armii Krajowej - przy Szkole Muzycznej, a także przed pomnikiem Witolda Pileckiego.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę