Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Wojsko na drogach w ramach Saber Strike 22

Główne zdjęcie
Wojsko jadące do Orzysza w 2017 roku

W sobotę 12 lutego na terenie Polski rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe kryptonimem Saber Strike 22. Wiąże się to z przejazdem kolumn wojska po drogach publicznych. W rejonie Łomży dotyczy to dróg: S61 i DK63.

GDDKiA informuje, że w związku z ćwiczeniami Saber Strike 22 oznakowała obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych. Ponadto na wybranych trasach, w 11 województwach w tym w województwie podlaskim, mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści. Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają do 26 marca 2022 r. Mjr Magdalena Busz z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przekazuje, że początkowo pojazdy wojskowe pojawią się na drogach południowo-zachodniej części Polski, a następnie na drogach 11 województw.  W tym okresie na wyznaczonych trasach, będziemy mogli spotkać przemieszczające się po drogach kolumny wojskowe. W komunikacie GDDKiA wylicza drogi:  A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.

Aby nie utrudniać ruchu, pojazdy biorące udział w ćwiczeniach mają poruszać się w godzinach nocnych. Jednak niektóre będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. 

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności – przypomina GDDKiA. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Saber Strike 2022 to cykliczne ćwiczenia, organizowane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych w Europie, a odbywają się od 2010 roku. Mają na „sprawdzenie i zademonstrowanie zdolności do działań sił sojuszniczych w Europie”.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę