Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

Łomżanie nie lubią „Łomżyniaczka”

Główne zdjęcie
Fot. um.lomza.pl

Ma poprawiać właściwości gleby i pozytywnie wpływać na ochronę środowiska. Kompost „Łomżyniaczek” niestety nie przypadł łomżyniakom do gustu. Sprzedaż spada i środek odkłada się w magazynie.

Kompost o nazwie „Łomżyniaczek” wytwarzany z zielonych odpadów produkuje miejska spółka Zakład Gospodarowania Odpadami sp z o.o. Składa się z rozdrobnionych liści, gałęzi i trawy odbieranych z terenów zieleni miejskiej oraz z gospodarstw domowych przez co produkt posiada wartościowe i przydatne dla środowiska właściwości - zachwala ZGO. Użytkownikom promowany jest jako organiczny środek poprawiający właściwości gleby czyli kompost a zawiera znaczne ilości azotu, fosforu czy potasu. Można go kupić w 10-kilogramowym worku za 2,5 zł lub taniej luzem, ale wtedy nie mniej niż 100 kg.  Część czytelników mogła się z nim spotkać podczas różnych akcji ZGO np. „Ekologia za sadzonkę”, gdzie do wyczerpania zapasów sadzonek i nawozu do gleby „Łomżyniaczka” rozdawano za różnego rodzaju odpady.

Jak się okazuje zapas jest dość duży. Adam Miara, dyrektor zarządzający ZGO przekazuje, że na dzień 03.02.2022 na składzie było 638,28 [Mg]. To sporo, jeśli wziąć pod uwagę sprzedaż preparatu. W 2020 roku sprzedano 467,285 [Mg]. W kolejnym 2021 roku sprzedaż spadła o prawie 60 % do 200,020 [Mg]. Z uzyskanych informacji wynika, że odbiorcami środka są głównie lokalni klienci detaliczni. 

„W latach 2020 – 2021 przychody ze sprzedaży „Łomżyniaczka” wyniosły 11 437,92” - czytamy w odpowiedzi na pytania 4lomza.pl  Niestety, co przyznaje dyrektor zarządzający: „Koszt jego wytworzenia jest wyższy od przychodów ze sprzedaży”.

Pieniądze to nie wszystko
„Produkcja „Łomżyniaczka” ma wpływać pozytywnie na ochronę środowiska poprzez  możliwość wykorzystania go do celów rolniczych co zmniejszy koszty dotychczasowego zagospodarowania - tłumaczy dr Adam Miara. - Wcześniej do  końca 2020r. odpady  zielone z których produkowany jest „Łomżyniaczek”, mogły być zagospodarowywane w procesie R13 i wykorzystane jedynie jako kompost do celów rekultywacyjnych. Z chwilą uzyskania certyfikatu z dniem 31.12.2019r. na produkcję środka poprawiającego właściwości gleby pod nazwą ,,Łomżyniaczek” uzyskaliśmy możliwość zagospodarowania go w procesie R10 z możliwością obróbki na powierzchni ziemi przynoszącej korzyści dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska”.

Kolejną korzyścią na którą wskazuje dyrektor zarządzający ZGO jest zaliczenie w/w środka do poziomów recyklingu.

 

"Łomżyniaczek" - felieton Adama Dąbrowskiego


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę