Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Panele fotowoltaiczne na blokach "Perspektywy" i ŁSM

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” w Łomży na 13 blokach, gdzie jest największe zużycie prądu w częściach wspólnych, założy elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 140 kW. - To ważna inwestycja, bo każdy blok rozliczany jest oddzielnie z kosztów eksploatacji, na które duży wpływ ma wykorzystana energia elektryczna - ocenia Leszek Konopka, prezes SM "Perspektywa.

Spółdzielnie mieszkaniowe w Łomży otrzymały w sumie ponad pół miliona zł dotacji z funduszy unijnych: SMP - 410 tys. zł, zaś ŁSM - 114 tys. zł. Województwo Podlaskie dostało je z dodatkowej puli od Komisji Europejskiej w ramach mechanizmu REACT-EU - to skrót od nazwy: recovery assistance for cohesion and the territories of Europe. Umowę porozumienia o dofinansowanie fotowoltaiki w obu spółdzielniach podpisał wicemarszałek Marek Olbryś.

Prezes "Perspektywy" Leszek Konopka szacuje, że na 13 blokach z panelami będzie można wyprodukować około 140 tys. kWh - przyjęto, że panele będą aktywne przez 1000 godzin w roku. Są dni i tygodnie, kiedy nie ma słońca na niebie, wydajność zimą jest znikoma i w deszczu prądu również się nie uzyska. Panele zaplanowano zainstalować na dachach bloków przy ulicach: Księcia Janusza I nr 8 i 12, Kasztelańskiej 1, Kazańskiej 28, Zawadzkiej 59 i 61, Szmaragdowej 2, 4, 8 i porucznika Hieronima Łagody (1914 - 1945) numery 1, 3, 5, 7. Budowa fotowoltaiki ma kosztować prawie 780 tys. zł, w tym dotacja 410 tys. zł.

- Dużo światła potrzebujemy do oświetlania klatek chodowych, ale o wiele więcej prądu potrzeba na oświetlenie garaży i miejsc postojowych, a zwłaszcza wind w wieżowcach - komentuje prezes Konopka przydatność "zielonej energii".

- Jeśli nasze panele wyprodukują więcej energii elektrycznej z OZE, zostanie ona zwrócona do dostawcy energii w sieci. Gdyby Urząd Marszałkowski organizował następne konkursy na dotacje do fotowoltaiki, to chętnie weźmiemy w nich ponownie udział. W 2021 r. zainstalowaliśmy panele na budynkach 3A i 21 przy Księcia Janusza I. Ponad 2 lata temu przy uruchomiliśmy pompę ciepła do podgrzewania wody, zasilaną prądem przez panele fotowoltaiki przy Szmaragdowej 4.  

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa uruchomi instalację OZE na budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 2, w którym znajduje się administracja tego osiedla. Elektrownia o mocy 40 kW wytworzy, być może, około 40 tys. kWh rocznie. Ma kosztować prawie 220 tys. zł z dotacją 115 tys. zł. Jeśli panele wyprodukują tam więcej energii, to będzie ona zwrócona do dostawcy energii elektrycznej.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę