Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Trzykrotnie w ciągu 5 lat przybyło pracujących cudzoziemców w Podlaskim

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w województwie podlaskim w ciągu ostatnich 5 lat zwiększyła się o 554 proc. - informuje ZUS. Na koniec 2016 roku liczba ta wynosiła 4 tys. a już na koniec ubiegłego roku 22,1 tys., najwięcej z Białorusi. W całej Polsce legalnie pracuje 875 tys. obcokrajowców, a wzrost w porównywalnym okresie wyniósł 299 proc.

- Wzrost liczby cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, z roku na rok stale rośnie. Pięć lat lata temu liczba zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS obcokrajowców wynosiła 293 tys. i była mniejsza o 582 tys. od obecnego stanu. W naszym regionie przyrost jest o wiele bardziej dynamiczny. Od końca 2016 roku ilość pracujących osób z zagranicznym paszportem zwiększyła się z 4 tys. do obecnej liczby 22,1 tys. Największy wzrost nastąpił w 2021 roku. Do oddziału ZUS w Białymstoku zgłoszonych zostało do ubezpieczenia 6,8 tys. obcokrajowców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. 

Najliczniejszą w województwie podlaskim od lat grupą są obywatele Białorusi, których 9,3 tys. stanowi 13 proc. wszystkich przyjezdnych. Drugą bardzo liczną populacją są Ukraińcy, których 8,6 tys. jest w  województwie podlaskim. W Polsce natomiast są najliczniejsi i stanowią 72 proc. ogółu przybyłych z zagranicy. 

Zdecydowana większość zgłoszonych w województwie podlaskim do ubezpieczenia obcokrajowców to pracownicy w liczbie blisko 13 tys. W kraju zatrudnionych na umowie o pracę jest 520 tys. osób, co stanowi 59 proc. wszystkich przyjezdnych i zgłoszonych do ubezpieczenia. Zdarzają się również tacy, którzy wykonują umowy zlecenia czy też umowy nieoskładkowane lub opłacają składki w KRUS.

- Wśród pracujących w naszym kraju cudzoziemców znalazły się 162 równe narodowości. W Województwie Podlaskim jest ich 58. W naszym regonie nie znajdziemy obywateli Aruby czy Grenady, ale możemy spotkać obywateli Rwandy, Algierii czy Jordanii – dodaje Katarzyna Krupicka.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę