Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Krwi może zabraknąć

Główne zdjęcie
Stan krwi 2022-02-07

Choć w kalendarzu środek zimy, niedzielne przedpołudnie 6 lutego 2022 roku nie było ani mroźne, ani śnieżne. W takim wiosenno-jesiennym klimacie w Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II przy kościele Krzyża Świętego w Łomży przeprowadzono 73. edycję parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”. W ten sposób rozpoczął się piętnasty już rok trwania tego cyklicznego przedsięwzięcia.

Od jakiegoś czasu dają się zauważać braki w zaopatrzeniu w krew na obszarze działania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Widać to wyraźnie na stronie startowej RCKiK (www.rckik.bialystok.pl). Obraz tej strony pod datą 7 lutego 2022 roku pokazuje, że krew jest ciągle lekiem deficytowym.

Zmienna, „nijaka” pogoda, i kolejne fale pandemii na pewno nie sprzyjają dawcom, pozbawiając wielu z nich możliwości pomnażania zasobów banku krwi. Dało się to zauważyć podczas ostatniej parafialnej akcji, w której uczestniczyło jedynie 15. krwiodawców. Efektem ich życzliwości stało się 6.600 ml krwi. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie zdecydowali się podzielić cząstką siebie. Każda kropla ofiarowanej krwi jest dzisiaj szczególnie cenna, a każde uratowane dzięki tej krwi życie, to powód do wspólnej radości chorego i jego rodziny, krwiodawców oraz służby zdrowia.

Choć honorowych krwiodawców w Łomży i okolicach należy uznawać za wyjątkowo aktywnych i ofiarnych, to okazuje się, że ta szlachetna idea stale wymaga pielęgnowania. Nam wszystkim jako społeczeństwu zależeć powinno na tym, by ludzie gotowi systematycznie i bezinteresownie dzielić sie swoją krwią z innymi, cieszyli się dobrym zdrowiem i odczuwali społeczną wdzięczność za ich humanitarną postawę.

Niestety, ostatnio – gdy wszyscy doświadczamy wyraźnego wzrostu cen, można zauważyć, że niektórzy poszukują pozornych zysków ograniczając przyznane wcześniej krwiodawcom przywileje. Oby nie odbiło się to koniecznością przeniesienia zainteresowania krwiodawców na materialną stronę funkcjonowania ich rodzin i ich samych, za cenę pozbawienia nas wszystkich bezcennego leku, którego dotychczas bezinteresownie nam dostarczali. Oby żaden lekarz nie musiał dokonywać wyboru komu podać krew, a dla kogo może jej zabraknąć...

Następna edycja parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” zaplanowana została na 3 kwietnia. Zapraszamy.

Tadeusz Babiel

 

Foto: Stan krwi 2022-02-07
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę