Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wyższy dodatek dla nowych stulatków

4 512,41 zł brutto wynosi wysokość świadczenia honorowego seniora, który ukończyły sto lat po 28.02.2021 r. Świadczenie przysługuje nie tylko dotychczasowym klientom ZUS, ale również stulatkom, którzy do tej pory nie pobierali emerytury lub renty z żadnej instytucji.

- Każdy nestor, który ukończy 100 lat, ma prawo do świadczenia honorowego. Zakład wypłaca ten dodatek co miesiąc jako zwiększenie do pobieranego świadczenia lub samodzielnie, gdy stulatek nie otrzymywał do tej pory z ZUS żadnej emerytury czy też renty. Kwota dla nowych świadczeniobiorców, to kwota bazowa obowiązująca od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dodatek za 100 lat co roku jest wyższy, jednak raz przyznany nie podlega waloryzacji, co powoduje, że emeryci otrzymują równe kwoty tego samego świadczenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W województwie podlaskim 83 seniorów skończyło 100 lat. Najstarsza seniorka mieszka w Lipsku. Emerytka we wrześniu ubiegłego roku ukończyła 110 lat. Ponieważ pobiera już dodatek honorowy przez ponad 10 lat to jego kwota wynosi 2 822,66 zł brutto. Najstarszy mężczyzna, któremu podlaski ZUS wypłaca świadczenie honorowe, w listopadzie skończył 104 lat, a mieszka w Bielsku Podlaskim. Wysokość jego gratyfikacji to 3 536,87 zł brutto i jest niższe od aktualnie obowiązującej kwoty o blisko 1 000 zł.

Kiedy 100-latek musi składać wniosek
- Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo premię honorową. W przypadku takich klientów Zakład sam załatwia formalności związane z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mają prawo do świadczenia honorowego, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia - wyjaśnia rzeczniczka. 

ZUS nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizują również KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę