Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pomnik pomordowanych w Lesie Giełczyńskim ma zostać odnowiony

Główne zdjęcie
Pomnik w Lesie Giełczyńskim

Kilkadziesiąt tysięcy złotych może kosztować odnowienie monumentu powstałego w 1963 roku, który upamiętnia dwanaście tysięcy mieszkańców ziemi łomżyńskiej zamordowanych przez Niemców w latach II wojny światowej w Lesie Giełczyńskim. Przy wsparciu samorządów gmin Łomża i Zambrów odnowienie pomnika ma sfinansować Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Od lipca 1941 r. do września 1944 r. okupujący Niemcy pod Giełczynem nieopodal Łomży wymordowali ok. 12 tysięcy obywateli polskich, w tym ok. 7 tysięcy Żydów z getta w Łomży oraz z okolicznych miejscowości. Od tego czasu Las Giełczyński jest jednym z największych miejsc kaźni, jakich hitlerowskie Niemcy dokonali podczas II wojny światowej w regionie łomżyńskim. 

W 1963 roku, według projektu Czesława Myślińskiego, wzniesiono pierwszy z pomników upamiętniających tę zbrodnię. Na kamieniu obudowanym betonem wyryto napis: „Miejsce kaźni dwunastu tysięcy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej zamordowanych przez faszystów hitlerowskich w latach 1941-1944”. Miejsce kaźni i spoczynku znajduje się w pobliżu miejscowości Giełczyn w Gminie Łomża, za obwodnicą, administracyjnie już w obrębie Czerwony Bór Gminy Zambrów.

Wilgotne środowisko lasu sprzyja rozwojowi mchów, grzybów i pleśni, dlatego pojawiła się inicjatywa naprawy ubytków, odnowienia i wyczyszczenia pomnika. W tej sprawie 18 stycznia 2022 roku w Urzędzie Gminy Łomża odbyło się spotkanie, w udziałem Senatora Marka Komorowskiego, Wójta Gminy Zambrów Jarosława Kosa, zastępcy Wójta Gminy Łomża Cezarego Zborowskiego oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku: Jarosława Schabieńskiego - Naczelnika oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, dr hab. Krzysztofa Sychowicza - Naczelnika oddziałowego Biura Badań Historycznych oraz Bogusława Szczepana Łabędzkiego - głównego specjalisty Poszukiwań i Identyfikacji. Zdecydowano, że w tym roku wykonane zostaną wszystkie prace, których celem jest odnowienie obiektu. Szacowany kilkudziesięciotysięczny koszt w głównej mierze pokryje IPN, a Gminy Łomża i Zambrów zobowiązały się do uporządkowania terenu wokół pomnika oraz ulepszenia prowadzącej w pobliże pomnika drogi dojazdowej. Dokładna wartość prac znana będzie po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym. 

 

Foto: Pomnik w Lesie Giełczyńskim
Foto: Spotkanie w Gminie Łomża
Foto: Pomnik w Lesie Giełczyńskim
Foto: Pomnik w Lesie Giełczyńskim
Foto: Pomnik w Lesie Giełczyńskim
Foto: Pomnik w Lesie Giełczyńskim
Foto: Miejsce kaźni
Foto: Miejsce kaźni

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę