Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

Nowe ulice w mieście

Główne zdjęcie
Widok na ulice: Rycerską i przyszłą Ks. Jerzego Popiełuszki

Dwie nowe ulice pojawią się wkrótce na mapie Łomży: Ks. Jerzego Popiełuszki i Szlachecka. Obie znajdują się w centrum, między ulicami Szosa Zambrowska a Zawadzką.

Ulicą Ks. Jerzego Popiełuszki czy ulicą Szlachecką jeszcze nie pojedziemy. Obie są w trakcie budowy, finansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Znajdują się pomiędzy ulicami Szosa Zambrowska a ulicą Ks. Anny. Ulica Ks. Jerzego Popiełuszki biegnie od budowanego przedłużenia ulicy Rycerskiej z tyłu sklepów Media Expert i Aldi, by wrócić do ul. Rycerskiej. Ulica Szlachecka biegnie od stacji paliw Orlen przy skrzyżowaniu ulic Księcia Stanisława i Szosy Zambrowskiej do budowanej ul. Rycerskiej. 

Z propozycją nazwania, tego jeszcze placu budowy, wystąpił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który z końcem stycznia podpisał stosowne zarządzenia. „Przeprowadzenie procedury jest konieczne do prawidłowego ustalenia numerów porządkowych budynkom, które w przyszłości powstaną w tym miejscu” - czytamy w uzasadnieniu opublikowanemu na stronie urzędu. 

Czy tak zostanie, zdecyduje Rada Miasta, która w swoich kompetencjach ma nazywanie ulic. Trudno się jednak spodziewać innych decyzji.

Skąd wzięły się nazwy ulic?
O nazwanie ulicą Ks. Jerzego Popiełuszki zawnioskowała Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Łomży, a Rada Osiedla Nr 14. wyraziła pozytywną opinię w tej sprawie.

- Upamiętnienie Ks. Jerzego Popiełuszki poprzez nadanie jego imieniem nazwy jednej z ulic Łomży, będzie przypominało obecnym i przyszłym pokoleniom o wyjątkowości tej postaci – czytamy we wniosku podpisanym przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.

Kapelan "Solidarności" ks. Jerzy Popiełuszko pochodzi z miejscowości Okopy w województwie podlaskim. Aktywnie wspierał „Solidarność”, a po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. W Kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odprawiał msze w intencji Ojczyzny, na których gromadzili się tłumy wiernych z całej Polski. W październiku 1984 r. został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego, a 6 czerwca 2010 roku został beatyfikowany.

Propozycja ulicy Szlacheckiej wyszła z Urzędu Miejskiego. Jak dowiadujemy się w biurze prasowym, w tym rejonie są ulice "historyczne" jak: Kasztelańska, Mazowiecka czy Rycerska, z którymi nazwa Szlachecka będzie dobrze współgrała.

 

Foto: Widok na ulice: Rycerską i przyszłą Ks. Jerzego Popiełuszki
Foto: Ulica Rycerska
Foto: Skrzyżowanie ulicy Rycerskiej i przyszłej Szlacheckiej
Foto: Skrzyżowanie ulicy Rycerskiej i przyszłej Szlacheckiej
Foto: Skrzyżowanie ulicy Rycerskiej i przyszłej Ks. Jerzego Popiełuszki
Foto: Ulica Rycerska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę