Jak hodować neonki
Neony (Paracheirodon innesi) to małe rybki, które przyciągają wszystkich swoim niepowtarzalnym neonowym kolorem. Są to spokojne, łagodne rybki, które nie wymagają dużo miejsca w akwarium i dobrze współżyją z innymi gatunkami ryb. Poruszają się w środkowej i dolnej części zbiornika, gdzie szukają ciemnych, zacienionych miejsc.
Neonki są wszystkożerne, nie obgryzają roślin i produkują tylko niewielkie ilości odpadów ustrojowych. Nadają się więc do zbiorników zbiorczych, które ożywiają i uatrakcyjniają swoim wyglądem.
Kolor, jako funkcja ochronna neonów
Neony zamieszkują wody Ameryki Południowej o ciemnym zabarwieniu i ciemnym dnie. Ale nawet ciemna woda nie uchroniłaby neonki przed ich naturalnymi wrogami. To właśnie ich charakterystyczny neonowy kolor zapewnia im ochronę. Neonki trzymają się w grupie, gdzie nie tracą kontaktu między sobą dzięki jaskrawym kolorom, dezorientując w ten sposób wroga, który ich w ten sposób nie zaatakuje.
Neony same w sobie nie świecą, lecz odbijają padające na nie światło. Im większa intensywność światła, tym bardziej ryby świecą. Ich kolory najlepiej prezentują się w akwarium z lekkim oświetleniem i ciemnym tłem.
Akwarium dla neonów
Akwarium dla tych rybek powinno mieć minimum 60 litrów objętości. Im większe akwarium, tym lepiej. Idealna temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury wody w Peru, skąd pochodzą neony. To znaczy 20 do 25°C. Twardość wody powinna wynosić 10°dH, a pH 5-7. Akwarium powinno być zaopatrzone w rośliny, które stworzą w nim półmrok. Odpowiednie są rośliny pływające lub niskie, które powinny być rozmieszczone tak, by ryby mogły swobodnie pływać.
Wymiana wody
Neony wymagają czystej wody z dużą zawartością tlenu. Dlatego ważna jest dobra filtracja akwariowa i regularna wymiana wody. Woda powinna być wymieniana co tydzień i należy wymieniać około 20% całkowitej objętości zbiornika. Częstotliwość wymiany wody zależy od liczby i rodzaju ryb hodowanych w akwarium. W przypadku wymiany większej ilości wody, zmieni się skład chemiczny i temperatura wody w zbiorniku, co może powodować stres u ryb, pogorszenie ich zdrowia i ubarwienia. Różnica temperatur wymienianej wody nie powinna być większa niż 2°C.
Karmienie neonów
Neonki mogą być karmione wszystkimi rodzajami żywych i mrożonych pokarmów, które jedzą w swoim naturalnym środowisku - np. larwami komarów, artemią czy kłosownicami. Ich dietę można również uzupełnić pokarmem w tabletkach lub płatkach.
Współżycie neonów
Neonki są rybami stadnymi i dlatego powinny być trzymane w grupach co najmniej 10-12 sztuk. Jeżeli trzymasz mniejszą liczbę neonów, będą one przebywać głównie w dolnej części akwarium. Większe grupy tworzą wtedy tzw. ławice, które znajdują się w środkowej części akwarium. Można je bez problemu trzymać z innymi gatunkami ryb ozdobnych, które mają podobne wymagania hodowlane. Należy jednak uważać z ich doborem, aby nie traktowały neonów jako zdobyczy. Z neonami można na przykład bez problemu hodować żyworódki lub inne tetry.
Choroby neonów
Typową chorobą jest choroba neonowa, która występuje również u innych gatunków tetr i grubowarg. Choroba neonów jest spowodowana przez pasożyty, które są przenoszone przez zakażony pokarm lub przez skubanie zakażonych ryb. Chorobę rozpoznaje się po tym, że ryba pokryta jest białymi plamami, zanika neonowy połysk i wykrzywia się kręgosłup. Choroba neonów jest w tej chwili nieuleczalna. Zakażone ryby muszą być natychmiast przeniesione do oddzielnego zbiornika, aby zapobiec zakażeniu innych ryb w akwarium.
tekst płatny