Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Grozili karą śmierci na FB osobom publicznym

Główne zdjęcie
Fot. prokuratura

Prokuratura Okręgowa w Łomży nie ujawniła, komu i skąd z 6 ustalonych osób pokrzywdzonych Robert P. na Facebooku groził, za co przedstawiono mu zarzuty gróźb karalnych. - Niektóre z tych „wyroków” dotyczyły pozbawienia życia poprzez wykonanie kary śmierci - informuje Anna Bałazy, zastępca prokuratura okręgowego. Zarzut usłyszała też Marzanna G., być może, z Grajewa / okolic.

Prokuratura Okręgowa nie podaje szczegółów, ze względu na dobro pokrzywdzonych. Z informacji prokurator Bałazy dowiadujemy się, że przestępstwa polegały na udostępnianiu na publicznych kontach portalu internetowego Facebook.com „wyroków”, dotyczących osób pełniących funkcje publiczne, grożąc im konfiskatą mienia, zakazem pełnienia tych funkcji, zakazem pracy w urzędach państwowych i dożywotnim pozbawieniem praw publicznych. Niektóre z „wyroków” dotyczyły pozbawienia życia poprzez wykonanie kary śmierci. Groźby te wzbudziły u pokrzywdzonych uzasadnioną obawę, iż zostaną spełnione. Jeden z tych z czynów zabronionych, oprócz gróźb karalnych, dotyczy również publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni poprzez udanie się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego, by tam wykonać taki „wyrok”.

Podejrzany Robert P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Zastosowano wobec niego dozór Policji z obowiązkiem stawiennictwa 4 razy w tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Mońkach oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi, zakaz intencjonalnego zbliżania się do pokrzywdzonych oraz miejsc ich zamieszkania na odległość mniejszą niż 100 metrów.

"Nawoływanie do popełnienia zbrodni"
W toku postępowania inna podejrzana dostała zarzut udostępnienia na publicznych kontach portalu Facebook „wyroku”, dotyczącego osoby pełniącej funkcję publiczną, której grożono wykonaniem kary śmierci. Jak precyzuje prokurator Bałazy, "doszło również do publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni poprzez udanie się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego, by tam wykonać taki „wyrok”, tj. o czyn z art. 255 § 2 k.k. w zb. z art. 190 § 1 k.k. Zarzut usłyszała Marzanna G., która nie przyznała się do popełnienia zarzucanego czynu. Dostała dozór Policji i musi stawiać się 2 razy w tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie. Nie może kontaktować się ani zbliżać do pokrzywdzonych oraz miejsc ich zamieszkania na odległość mniejszą niż 100 metrów.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę