Miasto ma być dłużej oświetlone
Po głosach mieszkańców i pytaniach wysyłanych w ubiegłym tygodniu przez 4lomza.pl, prezydent Chrzanowski zdecydował o wydłużeniu czasu świecenia oświetlenia ulicznego.
Chodzi o sytuację z tekstu „Mroczne miasto Łomża”, gdzie opisywaliśmy ciemne ulica miasta skute gołoledzią i zgaszone latarnie miejskiego oświetlenia. Zdaniem mieszkańców, a załączone zdjęcia to potwierdziły, gasną one zbyt wcześnie rano i za późno wieczorem się zapalają.
O tej sytuacji na środowej (19.01) sesji Rady Miasta mówił wiceprezydent Andrzej Garlicki. W odpowiedzi na pytanie radnego Tadeusza Kowalewskiego poinformował o decyzji prezydenta. „Oświetlenie uliczne będzie później gasło z rana i wcześniej się zapalało” – zakomunikował wiceprezydent.
- Skutkiem tego, trzeba to wyraźnie powiedzieć, będą większe obciążenia za energię elektryczną, czyli na wydatki bieżące, które szczególnie Pana klub kontestuje (tu zwrócił się do radnego Kowalewskiego – dop. red.). Trzeba mieć tę świadomość, że wszelkie takie udogodnienia względem mieszkańców i proszę to tym mieszkańcom, którzy pana pytają odpowiedzieć, że taki skutek będzie. Wydatki bieżące i trudności budżetowe będą pokłosiem również takiej decyzji – wyrzucał radnemu.
Warto przypomnieć, że z wydatków bieżących Ratusz wydaje także biuletyn „My z Łomży”, którego tylko druk, opracowanie graficzne i skład w 2021 roku kosztowały ponad 50 tys. zł. Może zamiast lansu pieniądze te przeznaczyć na, jak to określił wiceprezydent Garlicki „udogodnienia względem mieszkańców”.
Opamiętał się na szczęście wiceprezydent Garlicki, dodając „Oczywiście bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze i Pan prezydent podjął decyzję wydłużającą te okresy”.
Biuro prasowe Ratusza precyzuje, że w piątek zapadła decyzja o zmianie przesunięcia, co do godziny wschodu i zachodu słońca, zapalania lamp uliczych. W poniedziałek biuro prasowe Ratusza podawało, że „w miesiącach styczeń, luty, listopad i grudzień włączenie oświetlenia ulicznego następuje 5 minut po zachodzie słońca, zaś jego wyłączenie 15 minut przed wschodem słońca. W pozostałych miesiącach, m.in. z uwagi na kąt padania promieni słonecznych, czasy włączenia i wyłączenia oświetlenia względem wschodu i zachodu słońca ulegają wydłużeniu”. Owa zmiana zaczęła być wprowadzana dopiero w poniedziałek i od tego czasu sukcesywnie zmieniane są nastawy w urządzeniach sterujących.
Poza miesiącami zimowymi oświetlenie uliczne załączać się ma 15 min. po zachodzie i 35 min przed wschodem słońca.