Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Karę za śmieci musimy spłacić szybciej?

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Nie 85 lat a 4 lata powinna nam zająć spłata kary za śmieci. W sumie do połowy roku 2026 powinniśmy zapłacić prawie 9 milionów 200 tysięcy złotych kary śmieciowej i odsetek.

O karze za śmieci pisaliśmy wielokrotnie. Dotyczy ona przekroczenia ponad dozwolone limity w latach 2012-2013 śmieci na miejskim wysypisku śmieci w Czartorii. Urząd Marszałkowski w Białymstoku po kontroli naliczył zarządzającemu wówczas wysypiskiem Miejskiemu Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży dwie opłaty podwyższone. W sumie bez odsetek wyniosły 8 milionów 420 tysięcy 311 złotych. Po odrzuceniu 10 września 2020 roku skargi przez Trybunał Konstytucyjny, droga prawna uniknięcia zapłaty skończyła się i nadszedł czas płacić.

W grudniu informowaliśmy, że miasto Łomża rocznie spłaca już po 100 000 tys. zł na poczet kar. Wówczas wydawało się, że okres spłaty może wynieść 85 lat. Okazuje się, że jest trochę inaczej.  Izabela Smaczna-Jórczykowska, Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego wyjaśnia, że „Zgodnie z zapisami decyzji administracyjnych rozkładających na raty opłatę wraz z odsetkami za zwłokę, aktualnie MPGKiM Zakład Budżetowy z siedzibą w Łomży spłaca zobowiązanie w ratach półrocznych – w wysokości 25 000 zł z tytułu opłaty za II półrocze 2012 r. oraz 25 000 zł (także w ratach półrocznych) z tytułu opłaty za 2013 r., co daje łączną kwotę spłaty w skali roku 100 000 zł.” Czyli tak jak napisaliśmy.

Co zatem z terminem spłaty kar, do kiedy Miasto musi spłacić należność? 
„Okres spłaty w przypadku opłaty za II półrocze 2012 r. jest określony do 30 czerwca 2025 r., przy czym wysokość ostatniej raty wynosi 732 234,00 zł. Natomiast okres spłaty w przypadku opłaty za 2013 r. jest określony do 30 czerwca 2026 r., przy czym wysokość ostatniej raty wynosi 8 035 739,00 zł.” - precyzuje Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego.

Zatem do połowy 2026 roku Miasto Łomża powinna spłacić 9 167 973,00 zł. Do tego czasu obciążenie roczne nie jest może zbyt wielkie, ale ostatnia rada budzi przerażenie. Marek Olbryś wicemarszałek województwa podlaskiego w grudniowej rozmowie tłumaczył, że bardzo zależało mu, aby raty nie obciążały to za mocno i tak trudnych finansów Miasta Łomża. Być może za te 3 czy 4 lata ostatnia, duża rata ponownie zostanie rozpisana na kolejne lata, aby roczna spłata była mniej uciążliwa. Oczywiście zależeć to będzie od ówczesnego Zarządu Województwa, a dziś trudno zgadnąć kto w nim będzie i jakie Łomża będzie miała przełożenie. 

 

„Karę za śmieci” Łomża spłacać będzie 85 lat?

Kara za śmieci wisi nad Łomżą

Kosztowny proces... o „karę śmieciową”

„Afera śmieciowa” wygląda tak. Ujawniamy skrywany dokument.

Czy Trybunał Konstytucyjny uchroni Łomżę przed gigantyczną karą za śmieci?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę