Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jak upadłość konsumencka wpływa na życie dłużnika?

Przeglądając strony internetowe i czytając artykuły na temat upadłości konsumenckiej, można ulec wrażeniu, że jest to „szansa na nowy początek”. Szczególnym powodzeniem cieszy się upadłość konsumencka opisywana na witrynach należących do firm prawniczych. Czy faktycznie ogłoszenie upadłości może odmienić życie osoby zadłużonej?

W jakich przypadkach zgłasza się upadłość konsumencką?

Najczęstszą sytuacją, w której konsument decyduje się na złożenie wniosku o upadłość, jest moment, w którym zadłużony nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych, a firmy windykacyjne nie dając za wygraną, dobijają się o spłacenie długów. Zmęczony swoim położeniem dłużnik, zgłasza się do sądu, licząc na oddłużenie. Całkowite oddłużenie jest jednak niezmiernie trudne do osiągnięcia i na ogół podparte jest bardzo trudną sytuacją materialną i życiową wnioskodawcy (brak majątku, brak możliwości podjęcia pracy, podeszły wiek, przewlekła choroba). W przypadku, gdy dłużnik posiada majątek, sąd przydziela mu syndyka, który od tej pory będzie zarządzał mieniem upadłego.

Co zmieni się w życiu osoby która ogłosiła upadłość?

  • Pierwszą zamianą, jaka nastąpi w życiu upadłego, będzie oddanie prawa decydowania o swoim majątku na rzecz syndyka. Od tej pory, to syndyk rozporządza wszelkimi aktywami i pasywami upadłego, sporządza listę ruchomości i nieruchomości, które od tej chwili będą nazywane masą upadłościową. Masa upadłościowa w całości przeznaczona jest na spłatę wierzycieli. Po jej upłynnieniu i spłacie części zadłużenia, syndyk sporządza plan spłaty wierzycieli.

  • Po ogłoszeniu upadłości, syndyk przejmuje również władzę nad kontem lub kontami bankowymi zadłużonego. Do dyspozycji upadłego pozostaje więc część pensji pozwalająca na życie na poziomie osób otrzymujących wynagrodzenie minimalne.

  • Upadły do momentu spłaty wierzycieli będzie mógł dokonywać jedynie zakupów, które zaspokajają najbardziej podstawowe potrzeby.

  • Jeżeli upadły posiada wspólnotę majątkową ze współmałżonkiem, to część męża lub żony również wchodzi w skład masy upadłościowej. W przypadku osób, które zadłużyły się na skutek lekkomyślnego i nieumiejętnego korzystania z kredytów gotówkowych lub pożyczek pozabankowych, istnieje możliwość zgłoszenia wierzytelności przez współmałżonka. Co daje możliwość odzyskania swojej części wkładu do majątku wspólnego.

  • W przypadku gdy bankrutujący konsument posiada dom lub mieszkanie, syndyk wpisze go na listę masy upadłości i wystawi na sprzedaż. Przeważająca część pieniędzy zostanie przekazana na rzecz pokrycia wierzytelności, natomiast upadły otrzyma ekwiwalent pieniężny odpowiadający przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od 12 do 24 miesięcy.

  • W związku z tym, że konsument, który ogłosił upadłość, wpisany jest do Krajowego Rejestru Długów i Biura Informacji Kredytowej przez okres, co najmniej 5 lat po ustaniu upadłości, istnieje podejrzenie, że w długim okresie czasu od złożenia wniosku może nie otrzymać żadnego kredytu, pożyczki, ani możliwości dokonania zakupów na raty.

Dla osób które przyzwyczajone były do życia na wysokim poziomie, upadłość konsumencka może być trudna również ze względów emocjonalnych. Bardzo duży odsetek upadających konsumentów wstydzi się swojej sytuacji życiowej, co skutkuje izolacją od rodziny i znajomych. Dlatego, zanim pomyślimy o złożeniu wniosku w sądzie upadłościowym, warto bardzo poważnie zastanowić się nad konsekwencjami, z jakimi przyjdzie się nam mierzyć. Warto również skontaktować się ze swoimi wierzycielami i renegocjować czas spłaty i wysokość rat.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę