Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dyżury w Urzędach Skarbowych w zakresie Polskiego Ładu

Wprowadzenie Polskiego Ładu, zdaniem wielu specjalistów w sposób nieprzygotowany, wprowadziło ogromny chaos i mnożące się pytania odnośnie podatków w 2022 roku. Aby wyjaśniać wątpliwości, od wtorku 11 stycznia 2022 roku uruchomione mają być w Urzędach Skarbowych dyżury podatkowe o Polskim Ładzie.

Wprowadzenie Polskiego Ładu to istotna zmiana w systemie podatkowym. Już furorę zrobił PIT-2, którego brakowało, aby pomniejszyć zaliczkę na podatek dla nauczycieli. Przez ten brak otrzymane wynagrodzenie było niższe. Ile jest jeszcze takich braków nie wiadomo. Związkowcy Alternatywy z Krajowej Administracji Skarbowej w liście do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego pisali, że reforma została przygotowana pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania jej wdrożenia. Nie chcą, aby konsekwencje tego stanu rzeczy ponosili pracownicy KAS. Według nich nowe przepisy są niejasne i niedoprecyzowane, a Ministerstwo Finansów nie przygotowało obowiązującej wykładni dla wielu ważnych kwestii. Wskazują, że w takiej sytuacji dziś udzielona porada, może być nieaktualna już za kilka dni. Mówią o sprzecznych sygnałach odnośnie Polskiego Ładu płynących z rządu.

„ Jako profesjonalni pracownicy Urzędów Skarbowych nie jesteśmy w stanie z pełnym przekonaniem informować obywateli o nowych rozwiązaniach, skoro najwyżsi przedstawiciele rządu nie są przekonani o tym, jak je interpretować i jaki będzie ich ostateczny kształt” - piszą związkowcy KAS.

Mimo to w dni robocze, w godzinach od 8.00 do 19.00 pracownicy urzędów skarbowych będą udzielać informacji o nowych rozwiązaniach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Informację będzie można uzyskać w urzędzie skarbowym osobiście lub kontaktując się telefonicznie – przekazuje Krajowa Administracja Skarbowa. Od dziś, 11 stycznia będzie można umówić się na wizytę w urzędzie skarbowym dotyczącą zmian podatkowych wprowadzonych Polskim Ładem, korzystając z usługi rezerwacji na stronie wizyta.podatki.gov.pl.

KAS przypomina, że dyżury do godz. 19. dotyczą tylko Polskiego Ładu, a nie wszystkich spraw. 

Dodatkowo działa również infolinia Polskiego Ładem pod nr tel.: 22 765 64 64, a osoby zainteresowane zmianami mogą korzystać również z pomocy konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Dzwoniąc na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej pod nr 22 330 03 30 (z tel. komórkowych) lub 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) należy wybrać numer 8.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę