Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Finansowanie faktur w produkcji? Jak wykorzystać usługę w tej branży?

Przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej są wyjątkowo narażone na zatory płatnicze oraz utratę płynności finansowej. Z tego tekstu dowiesz się, jak zapobiec tego typu sytuacjom i poznasz lepiej usługę faktoringu, która jest dobrym rozwiązaniem na kłopoty z bieżącym finansowaniem działalności.

Płynność finansowa to priorytet

Ze względu na swoją specyfikę branża produkcyjna jest stosunkowo ryzykowna i prowadzenie firmy o takim charakterze zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Zazwyczaj bowiem działa to w ten sposób, że klient zamawia u przedsiębiorcy jakiś produkt, a ten musi w określonym czasie go wyprodukować. Czasami jednak cały proces trwa wiele miesięcy, a pieniądze trafiają na konto producenta dopiero po zakończeniu prac. Do tego czasu jest zmuszony finansować się z własnych środków, które przecież też musi skądś brać. Wszystkiego nie ułatwiają kontrahenci, którzy naciskają na faktury z opóźnionym terminem płatności. Długi proces, wysokie koszty działalności i zatory płatnicza mogą więc prowadzić do utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa, a w rezultacie do bankructwa. Istnieje jednak sposób, by temu zaradzić.

Faktoring – pomoc w finansowaniu bieżącej działalności

Usługa faktoringu to ostatnimi czasu bardzo popularna dla firm reprezentujących różne branże. Finansowanie faktur polega w skrócie na odkupowaniu przez firmę faktoringową należności od swoich klientów. Oczywiście cały proces jest nieco bardziej złożony. Poniżej znajdziesz opis krok po kroku, jak działa faktoring.

  1. Wystawiasz fakturę

W momencie, w którym zakończysz wykonywać zlecenie, powinieneś wystawić dla swojego kontrahenta fakturę. To na jej podstawie będziesz mógł ubiegać się o faktoring. Pamiętaj, że faktura musi zawierać opóźniony termin płatności, by mogła być zaakceptowana przez firmę lub instytucję finansową oferującą faktoring.

  1. Przesyłasz fakturę do weryfikacji

Firma faktoringowa musi sprawdzić, czy wystawiona przez Ciebie faktura jest poprawna zarówno pod kątem prawnym, jak i księgowym. Analiza dokumentu zazwyczaj nie trwa długo. Najlepsze firmy akceptują zdjęcia lub skany faktur, a więc nie ma mowy o wycieczkach na pocztę i staniu w niekończących się kolejkach.

  1. Otrzymujesz pieniądze

Po zakończonej analizie faktury na Twoje konto trafiają pieniądze, będące zaliczką na pocztę odzyskanych należności. Zazwyczaj środki są księgowane na rachunku przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym przesłał dokumenty do firmy faktoringowej.

  1. Rozwijasz biznes

Gdy pieniądze są już na Twoim koncie, możesz zająć się rozwojem biznesu i wdrażaniem nowych rozwiązań. Firma faktoringowa zajmie się w Twoim imieniu odzyskaniem należności od kontrahenta (przy faktoringu pełnym).

Dla kogo faktoring?

Jeszcze niedawno usługa faktoringowa nie była tak powszechna, jak dzisiaj. Warunki uzyskania finansowania faktur znacznie złagodniały i tak naprawdę obecnie mogą skorzystać z niej niemal wszystkie przedsiębiorstwa. Wystarczy tylko, że:

  • firma działa co najmniej 12 miesięcy,

  • firma jest jednoosobową działalnością gospodarczą, małym lub średnim przedsiębiorstwem, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną,

  • przedsiębiorstwo rozlicza się na podstawie faktur z wydłużonym terminem płatności,

  • żadna ze stron (firma i kontrahent) nie są wpisani do baz dłużników

  • kwota brutto faktury jest wyższa niż 250 zł brutto.

Dlaczego warto zdecydować się na finansowanie faktur?

Faktoring to usługa, która ma wiele zalet i uratowała już niejedno przedsiębiorstwo. Poniżej znajdziesz najważniejsze atuty tego rozwiązania:

  • Oszczędność czasu – pieniądze trafiają na Twoje konto bez zbędnych opóźnień i szybko zasilają firmowy budżet;

  • Konkurencyjność – w branży produkcyjnej wielu klientów oczekuje wydłużonych terminów płatności. Jeśli takie oferujesz, to w oczach kontrahentów jesteś elastyczny i posiadasz odpowiednie zasoby;

  • Płynność finansowa – bez niej Twoje przedsiębiorstwo nie będzie mogło funkcjonować. Faktoring zapewnia środki na zaspokajanie bieżących potrzeb firmy i pozwala na przeczekanie czasu pomiędzy płatnościami;

  • Jasne zasady – umowy faktoringowe są zazwyczaj nieskomplikowane, a sama usług prosta i przejrzysta. Zero zapisów drobnym drukiem, które mogłyby narazić Cię na dodatkowe koszty;

  • Bez wychodzenia z domu – w dzisiejszych czasach to bardzo ważne. Wszystkie formalności związane z faktoringiem możesz załatwić w domu, bez przesyłania dokumentów pocztą i godzin weryfikacji.

Zadbaj o finanse firmy

Jak widzisz, faktoring w branży produkcyjnej to idealny sposób na finansowanie bieżącej działalności oraz utrzymanie płynności Twojej firmy. Wszystko jest proste, szybkie i opiera się o uczciwe zasady, dzięki którym każda ze stron zyskuje. Co więcej, przy faktoringu pełnym nie musisz martwić się o egzekwowanie opłacenia należności przez kontrahenta. Wszystkim zajmuje się firma finansująca faktury.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę